Prezidentská kandidátka Iveta Radičová má dnes predstúpiť pred študentov Katolíckej univerzity v Ružomberku. O jej prednáške o sociálnej spravodlivosti v 21. storočí sa možno dozvie aj Vatikán. Proti vystúpeniu Radičovej totiž vystúpili traja kňazi, tiež pedagógovia ružomberskej univerzity - Ján Duda, Alojz Kostelanský a Anton Ziolkovský.
Prednášku považujú za predvolebnú kampaň a ak sa uskutoční, hodlajú informovať cirkevných predstavených, medzi inými aj kardinála Zenona Grocholewského, prefekta vatikánskej kongregácie pre výchovu a školstvo.

"Osobne som zašiel za pánom dekanom a jasne som ho požiadal, aby vystúpenie pani profesorky Radičovej presunuli na obdobie po voľbách, pretože toto jej vystúpenie na akademickej pôde nie je ničím iným ako volebnou agitáciou," napísal na svojom blogu Duda. Keďže vo vedení univerzity kňazi neuspeli, rozhodli sa pre verejný protest. Na blogu zdôraznili, že Radičová prezentuje názory, ktoré sú v rozpore s náukou a mravmi katolíckej cirkvi.

Podľa hovorcu prezidentskej kandidátky Pavla Gmittera Iveta Radičová nemá dôvod vystúpenie odmietnuť. "Ide o striktne odbornú prednášku. Môžu sa prísť pozrieť aj títo páni a môžu sa sami presvedčiť, že sa nebude hovoriť o politike. Možno, že im to aj niečo dá," vyjadril sa Gmitter.

Prednášku potvrdil aj hovorca univerzity Vladimír Buzna. "Bola pripravovaná ešte pred vyhlásením termínu prezidentských volieb," vysvetľoval. Signatári výzvy nevedeli spresniť, či budú protestovať aj priamo na mieste prednášky. "Závisí to od toho, ako vyhodnotíme situáciu, čo sa stane s najväčšou pravdepodobnosťou až v poslednej chvíli. Ja osobne nevylučujem nijakú rozumnú alternatívu nášho protestu," prezradil Duda.

Študenti sú obľúbeným publikom prezidentských kandidátov počas celej kampane. Iveta Radičová prednášala napríklad vysokoškolákom v Banskej Bystrici či gymnazistom v Bratislave. Ivan Gašparovič rozprával o kríze študentom v Bratislave, Skalici či v Trenčíne. Univerzity obchádzal aj Milan Melník, študentov vo veľkom oslovovala aj Zuzana Martináková.

/Pravda, 26. 3. 2009/

banner photogallerybanner virtual guidebanner new uni librarylogo net fuce