RUŽOMBEROK. Preplnená aula s niekoľkými stovkami poslucháčov Katolíckej univerzity v Ružomberku si dnes vypočula prednášku opozičnej prezidentskej kandidátky Ivety Radičovej, proti ktorej protestovala trojica tamojších pedagógov. Tým sa totiž nepozdávalo, že prednáška odznela počas volebnej kampane. Radičová i zástupcovia školy však popreli, že išlo o politickú agitáciu. Prednáška podľa nich nebola zameraná na politické témy a jej termín dohodli ešte v zimnom semestri. "Akademická pôda má svoje slobody a ja som hlboko presvedčená, že odborná prednáška profesorky, ktorá má za sebou prednáškovú trasu po celom svete, na ňu jednoducho patrí," povedala novinárom Radičová.

Počas približne hodinovej prednášky hovorila o sociálnej politike v 21. storočí, odborné fakty sa viackrát snažila spestriť vtipnými poznámkami. V závere jej vystúpenie mohli Radičovej študenti položiť i otázky, mladých ľudí zaujímala napríklad svetová hospodárska kríza či dôchodková reforma.

Trojici kritikov pred novinármi odkázala, že je pripravená sa s nimi stretnúť. O schôdzku ju však vraj nepožiadali. ČTK sa dnes nepodarilo na univerzite nájsť ani jedného zo spomínaných pedagógov, ktorí sú zároveň kňazmi. Podľa stredajších informácií médií by im Radičovej prednáška na univerzite neprekážala, nie však tesne pred druhým kolom volieb hlavy štátu. Niekoľkým študentom, ktorých ČTK po prednáške oslovila, sa nezdalo, že išlo o predvolebnú kampaň Radičovej.

"Odborná prednáška bola pripravovaná ešte pred vyhlásením termínu prezidentských volieb. Katolícka univerzita v Ružomberku je pripravená prijať a vytvoriť priestor na kvalifikovanú odbornú prednášku ktorémukoľvek politikovi, ktorý pôsobil alebo pôsobí ako vysokoškolský pedagóg a je uznávaným odborníkom vo svojom odbore," uviedol v tlačovej správe hovorca univerzity Vladimír Buzna.

Pred prvým kolom prezidentských volieb vyvolalo rozruch i vystúpenie, v ktorom banskobystrický biskup Rudolf Baláž porovnával vyjadrenia Radičovej, súvisiace s potratmi, s morálkou hitlerovského Nemecka. Podľa zástupcov Konferencie biskupov Slovenska však bola "umelo rozvírená hladina verejnej mienky" a Baláž údajne nechcel vstúpiť do predvolebnej kampane. Radičová sa medzičasom s Balážom stretla a pred novinármi vyhlásili, že medzi nimi nie sú žiadne rozpory.

/SITA, ČTK (publikované na www.sme.sk), 26. 3. 2009/

banner photogallerybanner virtual guidebanner new uni librarylogo net fuce