RUŽOMBEROK (2. júla 2010) – Vyše 70 študentov a študentiek gymnázií prilákal na Katolícku univerzitu v Ružomberku (KU) bohatý program pilotného ročníka Letnej školy žurnalistiky. S cieľom rozvinúť profesionálny obzor mladých novinárov a záujemcov o prácu novinára ho v dňoch od 30. júna do 3. júla usporiadala Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty (KŽ FF KU) KU. Počas štyroch dní účastníci pracovali pod vedením skúsených odborníkov v tvorivých skupinách zameraných na prípravu časopisu, rozhlasovú, televíznu žurnalistiku a počítačovú grafiku. Cenným doplnkom je aj workshop mediálna manipulácia, ktorý mladým adeptov novinárstva zoznamuje s technikami manipulácie v médiách a ich kritickou analýzou, informoval o tom odborný asistent KŽ FF KU Imrich Gazda.

Ako dodal, program oslovil najmä mladých redaktorov a šéfredaktorov školských časopisov z celého Slovenska. Diskutovať s nimi prišli aj známi televízni moderátori Patrik Herman či Ľubomír Bajaník. S pohľadom na to, ako sa adaptovať v celoslovenských médiách už počas štúdia sa prišli podeliť skúsení novinári a niekdajší študenti žurnalistiky na KU - bývalý šéfredaktor spravodajského portálu Aktuality.sk Michal Kolárik, exreportér Televízie Markíza Peter Hajnala a šéfredaktor Ružomberského hlasu Michal Domenik. Vo voľných chvíľach účastníci letnej školy navštívili horskú osadu Vlkolínec, zapísanú v UNESCO a dominantu dolného Liptova Hrad Likava.

Podmienky na profesionálnu realizáciu aktivít letnej školy poskytuje aj technické zázemie ružomberskej katedry žurnalistiky. Funguje na nej moderné rozhlasové štúdium za takmer 50-tisíc € a masmediálne laboratórium, ktorého vybudovanie stálo 100-tisíc €. Univerzita cez operačný program EÚ Výskum a vývoj uspela v minulom období aj v projektoch na zriadenie televízneho štúdia za 640-tisíc € a špecializovanej učebne pre výučbu žurnalistickej fotografie za vyše 75-tisíc €. „Po ich vybudovaní študentom poskytnú silný základ pre profesionálnu výučbu v oblasti televíznej tvorby a žurnalistickej fotografie,“ doplnil garant štúdia žurnalistiky na FF KU prof. Peter Olekšák.

Katedra žurnalistiky FF KU je jediným akademickým pracoviskom na Slovensku, ktoré poskytuje všetky tri stupne vzdelávania v odbore žurnalistika s následným právom habilitovať a inaugurovať. V akademickom roku 2009/2010 prijala na bakalársky program 50 uchádzačov, na magisterský 26 poslucháčov a osem interných doktorandov. V predošlom akademickom roku vzdelávali celkovo 200 poslucháčov žurnalistiky.