lest 1 V dňoch od 11-15.3.2018 sa študenti 2. a 3. ročníka Katedry urgentnej zdravotnej starostlivosti FZ KU zúčastnili VIII. ročníka medzinárodnej odbornej konferencie a súťaže záchranárskych posádok POUČME SA Z MINULOSTI- LEŠŤ 2018.
V prvých dňoch študenti absolvovali edukáciu z oblasti Medicíny katastrof a udalostí s hromadným postihnutím osôb (UHPO), pod vedením Mgr. Dagmar Tomčányovej spolu s ďalšími členmi OZ Salus Vitalis. Pokračovali odbornou konferenciou v Pliešovciach, na ktorej sa zúčastnilo 380 registrovaných účastníkov. Po odbornej konferencii nasledovala pre súťažné posádky a pozorovateľov nočná etapa súťaže.

lest 2      V tejto etape museli zvládnu 3 úlohy, ktoré sa skladali z modelových situácii s reálnym základom. Prvá udalosť bol pád mosta v Kurimanoch, druhá situácia teroristického útoku na nemocnicu, kde zasahovali súťažné posádky spolu s 5. plukom špeciálneho určenia a ako tretiu úlohu absolvovali medzinárodné majstrovstvá v triedení ranených pri UHPO.
V denných etapách študenti a profesionáli súťažili pri ďalších modelových situáciách - nehoda autobusu, napadnutie civilného konvoja teroristami, požiar v reštaurácii, a tiež súťažili v športovej úlohe, kde ukázali svoju fyzickú formu v behu cez prekážky a streľbe. V týchto súťažných úlohách si osvojili konanie záchranárov na mieste udalosti s hromadným postihnutím osôb. Súťažné úlohy boli zamerané na pozície jednotlivých veliteľov pri zdravotníckom zásahu pri UHPO – veliteľa zdravotníckeho zásahu, pozíciu triediča ranených, retriáže, veliteľa hniezda ranených a veliteľa zdravotníckeho odsunu.
Našu fakultu reprezentovali študenti v dvojčlenných posádkach RZP v kategórii študenti a naši absolventi už ako profesionáli. Z 3. ročníka študijného odboru Urgentná zdravotná starostlivosť sa zúčastnili študenti Naďa Zápecová a Simona Vataščáková (6.miesto), Dominika Marková a Marek Ištok, z 2. ročníka  Veronika Kubicová a Lenka Gunišová, ktoré sa umiestnili na krásnom treťom mieste. Najviac radostí nám urobila posádka  v zložení Dominika Marková a Marek Ištok, ktorí skončili na skvelom druhom mieste zo študentských posádok, a tiež sa stali víťazi medzinárodných majstrovstiev v triedení ranených. Nesmieme zabudnúť na našich absolventov. V súťaži RZP posádok profesionálov sa stala víťazkou aj v absolútnom poradí naša predminuloročná absolventka Bc. Ivana Kubáňová, na druhom mieste sa umiestnila posádka našich ďalších absolventiek v zložení Bc. Frederika Litavcová a Beáta Kuchárová. Nepopulárna zemiaková medaila sa tento krát ušla tiež naším absolventom Bc. Patrícii Nadzamová a Bc. Gabrielovi Kolekovi.
Nezabúdame ani na posádku druhákov v zložení Viktória Gréta Volková a Filip Žáčik, ktorí sa necelú hodinu pred štartom nočnej etapy dozvedeli, že idú súťažiť a popasovali sa s tým so cťou. Súťažili tiež prváci v zložení Jakub Beťko a Matúš Kováč, ktorí získali skúsenosti do ďalších rokov. Taktiež musíme spomenúť našich prvákov a druhákov odbor Urgentná zdravotná starostlivosť, ktorí skvele simulovali a robili patričné divadlo súťažiacim. Boli ste skvelí.
Všetkým gratulujeme a ďakujeme za pozitívne reprezentovanie a šírenie dobrého mena Fakulty zdravotníctva KU v Ružomberku.  
Aké náročné podmienky súťažiacich čakali ukazuje priložený odkaz na video

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Fakulta Zdravotníctva

Námestie A. Hlinku 48

034 01 Ružomberok

faculty of health baner
2019 erasmus baner 
 eduroam banerisic banerobedy baner

rzd 2019 baner

informacie o studiu 2019 20 baner

harmonogram 2019 20 baner

prijimacie konanie 2019 20 baner

ais2 baner

posta baner

kurz prvej pomoci baner

casopis zdravotnicke studie baner

zdravie a zivot nf baner