Cirkevný historik Peter Olexák z katedry histórie v roku 2015 publikoval knihu o kristianizácii prvých storočí. Venuje sa v nej širšiemu kontextu tohto procesu a zamýšľa sa nad faktormi, ktoré pomohli kresťanstvu stať sa dominantným náboženstvom západnej civilizácie.
Peter Olexák: Kristianizácia prvých storočí: okolnosti, procesy a zmeny mentality. Ružomberok: Verbum – vydavateľstvo KU, 2015, 195 s., ISBN 978-80-561-0222-0.
Druhé až tretie storočie sa javí ako dôležité obdobie pre pochopenie dejín ranej cirkvi. Kresťania v ňom netvorili ani päť percent obyvateľstva a do nástupu Konštantína zostávalo celé jedno storočie. Keby sa počas týchto storočí cirkev stratila, jej zánik by nespôsobil v impériu žiadne vzrušenie a pravdepodobne by sa kvôli tomu dodnes nepohlo príliš veľa listov na historiografickom strome. Prítomnosť kresťanov bola sotva pozorovateľná, ale o tri storočia už úspešne prerástli a vytlačili kulty, ktoré boli úspešné medzi národmi v Rímskej ríši. Výber momentu, v ktorom začína toto rozprávanie a kedy by malo skončiť, bol teda zvolený na základe úvah o historickej dôležitosti a zlomoch v dejinách. Kniha sa na ploche šiestich kapitol snaží nájsť odpoveď na otázku, ako sa malé a marginalizované hnutie v priebehu dvoch storočí mohlo stať akceptovaným a napokon aj dominantným náboženstvom západnej civilizácie, identifikuje okolnosti, procesy a zmeny mentality, ktoré k tomu viedli.