www.t2.sk 1012Aká bude budúcnosť európskej integrácie? Aké sú perspektívy ďalšieho vývoja a rozširovania EÚ? Odpoveď na tieto a podobné otázky sa snažili nájsť diskutujúci v debate na Filozofickej fakulte KU Ružomberku.

 

Dňa 2. mája 2018 sa na FF KU v Ružomberku uskutočnila diskusia s pozvanými hosťami na tému Budúcnosť európskej integrácie: výzvy a perspektívy. Pozvanými diskutérmi boli Ján Cingel z GLOBSEC Policy Institute a Marek Lenč, PhD. z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela. Diskusiu organizovala Katedra politológie FF KU v Ružomberku v rámci grantového projektu Jean Monnet Module – The Ukrainian Crisis: Challenge for European Integration.

V debate sa diskutovalo o tom, čo znamená a čomu čelí európska integrácia v druhej dekáde 21. storočia, ako aj o perspektívach ďalšieho rozširovania EÚ a budúcnosti krajín v rámci Východného partnerstva.

www.t2.sk 038„Európska únia je len ľudským výtvorom, ktorá má určité záležitosti, ktoré sa dajú zlepšovať. Na druhej strane je to to najlepšie, čo sme ako Európania dokázali vymyslieť. Jedna z vecí, ktoré by sme mali zlepšiť je práve diskusia, ktorou prispievame k hľadaniu riešení súčasných európskych výziev,“ objasnil dôvod diskusie Marek Lenč.

Ján Cingel, ktorý sa osobitne venuje problematike západného Balkánu, uviedol: „Najpotenciálnejšou krajinou na vstup do Európskej únie je Čierna Hora, ktorá má na rozdiel od Srbska vysporiadané všetky časti krajiny. Pre Srbov je problémová oblasť Kosovo, ktorá ak nebude vysporiadaná, nebude možné, aby bolo Srbsko začlenené do EÚ“.

 

text: Juraj Brezáni

foto: Anton Kulan

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Filozofická fakulta

Hrabovská cesta 1B

034 01 Ružomberok

+421 44 43 22 708

facebook icon

instagram iconyoutube icon

 

 

english

ukrainian 01

 

ff ku promo video banner

pk 2019 2020 01

ios 01

el prihlaska ff white

kd2

klub absolventov trojan final1

media.ku.skmozaika banner final2

0 banner k poli sutaz eu

  

stravaemail  

aislogo