obalka1 2018Koncom júna 2018 vychádza najnovšie číslo časopisu Kultúrne dejiny (1/2018), v ktorom čitatelia nájdu publikované tri štúdie, dva komentované preklady a ďalšie tradičné rubriky. Prvou je štúdia Dušana Zupku s názvom Identita kráľovských dcér a dynastická politika Jagelovcov v Svätej rímskej ríši v 15. a 16. storočí. Maďarská historička Adrienn Tengely je autorkou štúdie Problémy náboženského života v arcidiecéze Jáger v polovici 19. storočia (v angličtine Problems of Religious Life in the Middle of the 19th Century in the Eger Archdiocese). Český historik Michael Viktořík sa zasa venuje téme Vojenské posádky na Moravě a v Rakouském Slezsku v 19. století. Medzi komentovanými prekladmi nájdeme dva historické pramene: Podstata priateľstva podľa cisterciána Aelreda z Rievaulx (eds. Erika Juríková – Silvia Pasminková) a Úvod J. Gregora Macera Szepsia k Paracelsovmu dielu Archidoxae (1569). Editorom je František Šimon.

 

Redakcii časopisu poskytol rozhovor český archeológ Dr. Bořivoj Nechvátal (Je treba byť sústavný a mať snahu uzatvárať veci, dokončovať ich). Potom nasledujú záverečné rubriky, recenzie najnovšej kultúrno-historickej literatúry, anotácie nových kníh, správy a referáty. Medzi internetovými odkazmi nájdeme zoznam webstránok s tematikou holokaustu na internete.

 

Časopis Kultúrne dejiny/Cultural History (ISSN 1338-2209) je registrovaný v databázach CEEOL, EBSCO, Scopus a BIBP. Redakcia v súčasnosti pripravuje jesenné číslo časopisu a zároveň aj mimoriadne číslo 2018, uzávierka príspevkov je koncom augusta.

 

redakcia

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Filozofická fakulta

Hrabovská cesta 1B

034 01 Ružomberok

+421 44 43 22 708

facebook icon

instagram iconyoutube icon

 

 

english

banner info o studiu

ff ku promo video banner

2018

el prihlaska ff white

kd2

klub absolventov trojan final1

media.ku.sk

mozaika banner final2

banner k poli politicka participacia v2

0 banner k poli sutaz eu

deutsch banner2

 

 

 

 

stravaemail  

aislogo