2020 como1Volám sa Valeriia Televna a som na mobilite Erasmus+ v Taliansku na univerzite, ktorá sa volá Università degli studi dell'Insubria a nachádza sa v meste Como. Como leží v regióne Lombardia, o ktorom už každý za posledný mesiac veľa počul.

 

Hovorí sa, že nikto, kto bol aspoň raz Erasmus študentom, na tento zážitok nikdy nezabudne, pretože každý deň skúša niečo nové, poznáva nových ľudí, novú kultúru, učí sa hovoriť v inom jazyku a žije iný život. Ale študenti, a medzi nimi i ja, ktorí odišli na Erasmus do Talianska, naň nezabudnú preto, že nemôžu toto všetko zažiť a skúsiť. Dôvodom je, že nemáme vychádzať z domu, ak to nie je skutočne nutné. Možno je veľa ľudí, ktorých to zaujíma, takže opíšem, ako tu situácia vyzerá.

 

 

 

Prišli sme sem štyri dievčatá a naše dobrodružstvo sa začalo ešte na Slovensku, keď bolo jasné, že nie sú voľné miesta v študentskom domove a musíme si hľadať ubytovanie samostatne, pretože tí, ktorých sme sa pýtali, nevedeli pomôcť. Byt sa našiel, ale dosť ďaleko od univerzity a to vyvolalo ďalšie komplikácie, ktoré bolo treba riešiť. Samozrejme, že prvé dva-tri týždne sú vždy najťažšie, lebo sme ešte nevedeli čo a ako funguje, ale my sme mali len jeden týždeň na to, aby sme pochopili aspoň niečo, lebo potom sa univerzita zatvorila pre vírus. Povedali nám, že to je len na týždeň. Potom ešte na jeden týždeň. Potom nám povedali, že univerzita sa otvorí v polovici marca a o pár dní nám povedali, že je v celom Taliansku karanténa a bude trvať do tretieho apríla.

 

Nespanikárili sme a zahnali sme úvahy o tom, že by sme ukončili mobilitu a išli domov, lebo sme rozumeli a vieme aj teraz, že to nemá zmysel. Keďže sa nedá ísť von a človek riskuje pokutu, ak sa zistí, že ide do iného mesta bez vážneho dôvodu, sme stále doma a premýšľame aj o tom, ako vyriešiť otázky ohľadom štúdia, ako úspešne urobiť všetky skúšky na oboch univerzitách, a ako aj pri takých okolnostiach využiť to, že sme v Taliansku.

 

2020 como2

 

Počas karantény musíme ostávať doma. Nemôžeme ísť ani do susedného mesta Como, ak na to nemáme vážny dôvod, ako napríklad práca alebo zdravotné komplikácie. Keďže bývame v oblasti, kde nemáme ani obchod, musíme ísť aspoň raz do týždňa do mesta. Aj včera nás zastavili policajti a pýtali sa nás, odkiaľ sme a kam ideme. Trochu sme mali obavu, pretože sme počuli, že veľa ľudí platilo pokuty, ale nakoniec bolo všetko v poriadku. Len nás upozornili, že musíme ísť domov a zostať tam.

 

Ešte ôsmeho marca bolo v meste Como veľa ľudí, ktorí sa prechádzali, smiali sa a spokojne vychutnávali zmrzlinu. Ale teraz sa situácia zmenila. V meste teraz nie je ani veľa ľudí, ani veľa áut. Ak chcete ísť do nejakého malého obchodu, tak najprv musíte stáť v rade, lebo v obchode sa môže naraz nachádzať maximálne osem zákazníkov. Vo veľkých obchodoch je podľa terajších pravidiel nutné brať si vozík, aby bol pri pokladni medzi zákazníkmi odstup minimálne meter. Ale celkovo to v obchodom vyzerá ako vždy a nie je tam tak pusto, ako vo veľkom Tescu v Ružomberku pred niekoľkými dňami.

 

2020 como3

 

V tejto zmenenej situácii je očividné, že tu bývajú svedomití ľudia, ktorí rozumejú tomu, čo je karanténa a všetci, s ktorými som sa stihla zoznámiť, sa rozhodli zostávať v tomto období doma. Nie preto, že sa boja ochorenia, ale preto, že nechcú ohroziť ľudí, ktorých majú radi. Toto je podľa mňa svedomitý prístup.

 

Na záver... veríme, že všetko sa zmení k lepšiemu a veríme, že ešte stihneme pocítiť, že sme v Taliansku. Ale, pravdaže, na tento zážitok nezabudneme nikdy. 

 

Text a foto: Valeriia Televna

január 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Filozofická fakulta

Hrabovská cesta 1B

034 01 Ružomberok

 

Recepcia

044/432 27 08

+421 918 722 023

+421 918 722 025

Štúdium

+421 918 722 009

+421 918 722 024

Študijné oddelenie

Dekanát

+421 918 722 027

facebook icon

instagram iconyoutube icon

 

 

english

ukrainian 01

moodle banner

info o studiu banner

prijimacie kon banner

eprihlas banner

mozaika banner

publikacie ff ku banner

ff ku promo video banner

kd2

klub absolventov trojan final1

media.ku.sk

0 banner k poli sutaz eu

ucchei banner 2

  

stravaemail  

aislogo