namestovo 2 kópiaAtraktívnym a primeraným spôsobom priblížiť taliansku kultúru slovenským mladým ľuďom bol zámer prednášky Dr. Rosangela Libertini z katedry cudzich jazykov Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorá v utorok 5. decembra 2017 zaznela na pôde Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove. Rodená Talianka v dramaturgii svojho prezentovania stavila na osvedčený a už aj na miestnom publiku v Ružomberku úspešne odskúšaný recept: O Taliansku cez jeho kuchyňu.

 

 

(Majiteľ reštaurácie a niekoľkými medailami ocenený kuchár Andrea Ena podobne urobil vlani na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku v rámci týždňa talianskej kultúry.)  Podľa reakcií prítomných, približne sto študentov a študentiek najväčšieho slovenského gymnázia, zrejme urobila múdro – dobré jedlo dokáže nonšalantne prekročiť geografické i kultúrne hranice a s chutným sústom ponúknuť porozumenie i priateľstvo, ako aj podnietiť záujem a chuť pýtať sa.

 

namestovo 3

 

Okrem toho našinec mal akoby rovno na tanieri možnosť konfrontovať „slovenskú taliansku“ kuchyňu s tým skutočným talianskym jedlom. Kto pozorne počúval, mohol sa dozvedieť okrem iného, prečo sa pizza volá tak, ako sa volá, aký je rozdiel medzi neapolskou, rímskou a „slovenskou“ pizzou, čo majú spoločné baníci so špagetami (pasta alla carbonara), ako si rýchlo a lacno pripraviť naozajstné talianske cestoviny s tuniakom… A spolu s typickými jedlami aj o živote samotných ľudí na Sicílii, Sardínii, v Neapole, Ríme, Miláne… Súčasťou stretnutia bola aj miniochutnávka Pane Carrasau (čierneho talianskeho chleba s drobnými kúskami uhlia) sponzorsky poskytnutého ružomberským obchodíkom Sapori Italiani (Podhora 26).

 

namestovo 2

 

Podujatie sa stretlo s pozitívnou odozvou nielen od samotných poslucháčov z Hornej Oravy, no tiež od ich pedagógov a vedenia gymnázia. Prednáška sa uskutočnila v priateľskom duchu, ružomberským pedagógom, ktorí majú čo povedať (aj v iných oblastiach), sa v Námestove otvárajú dvere. Organizačne ju prichystal doc. Martin Papčo. Niekoľko záujemcov sa podrobne dozvedelo aj o možnostiach študovať Taliančinu v Ružomberku.

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Pedagogická fakulta

Hrabovská cesta 1

034 01 Ružomberok

language banner pfku 2 

Akademický systém AIS2  Elektronická pošta  Stravovanie  

Elearning Moodle  Preukazy  Facebook PFKU

ios baner 2018

 

pk baner tit 2020

 

 

baner zlavy 2

 

  baner calendar

 

 

 

 

 

 

 

 banner vzk pf ku

 

 

 banner bulletin 3

 video pf baner

 ccv baner

 fas

konferencie 1

cetart pfku