saniga knihaOcenenie Krištáľové krídlo už po 21-krát udelili rozličným osobnostiam Slovenska. Svoje želiezko v ohni mala aj Katolícka univerzita v Ružomberku v podobne nominácie pána docenta Miroslava Sanigu a jeho najnovšej pozoruhodnej publikácie. Pracovník Katolíckej univerzity v Ružomberku, Pedagogickej fakulty, Katedry biológie a ekológie docent Miroslav Saniga bol v aktuálnom ročníku Krištáľového krídla nominovaný v kategórii publicistika a literatúra. „Jeho knihu Chotár pod Čiernym kameňom – čarokrásna Záhrada Eden nominovali spomedzi 37 publicistických a knižných počinov a bola jediná zo všetkých univerzít a vysokých škôl na Slovensku. Náš kolega sa dostal medzi troch najlepších.

 

Miroslav Saniga napísal knihu o prírode, terénnych názvoch, nárečí, ľudovej slovesnosti a zvykosloví  Liptovskorevúčanov. Je to monumentálne dielo o živote Liptovských Revúc pod nízkotatranskými a veľkofatranskými vrchmi. Na 300 stranách so 700 farebnými fotografiami a vyšperkovaným textom sa čitateľ zblíži s liptovskorevúckym chotárom a jeho obyvateľstvom.  Známy spisovateľ, cestovateľ a moderátor Boris Filan mal komentovať Sanigove dielo ako svojou krásou a rozsahom prvú knihu po fenomenálnom Karolovi Plickovi.

 

Čo hovorí sám autor? „Týmto knižným počinom som mal v úmysle zámerne Vás „nakaziť“ vírusom lásky značky „LR“ k našej podčiernokamenskej Záhrade Eden, prenášajúcim sa z človeka na človeka slovom i obrazom. Túžil som vyvolať najskôr jeho lokálnu epidémiu v našom liptovskorevúckom chotári. Z tohto drsno-krásneho podhorského „ohniska nákazy“ zabezpečiť preň priaznivé podmienky na jeho postupné nenásilné a neobmedzené  šírenie do okolitých území,“ vyznáva sa doc. Miroslav Saniga v úvode svojho opusu. „Chcel som ním postupne „zamoriť“ napokon celú planétu, a tak spôsobiť celosvetovú „pandémiu lásky“ k prírode, z ktorej sa ľudstvo nedokáže nikdy spamätať a vyliečiť. Budúcnosť ukáže, či vôbec a ak áno, tak do akej miery sa mi tento môj od detstva vysnený „hriešny“ plán podarilo skutočne aj naplniť.“


Pán docent Saniga mimoriadnym spôsobom  reprezentuje Katolícku univerzitu v Ružomberku, ale aj dolnoliptovský región,  jeho čarokrásnu prírodu a úžasných ľudí. Pritom však ostáva mimoriadne skromný a pokorný, lebo, ako on sám hovorí, je  to pocta Pánu Bohu a  potom okolitej prírode.

 

saniga kristalove kridlo


Pán docent Miroslav Saniga ďakujeme.


Doc. Ing.Jaroslav Demko,CSc.
Katedra biológie a ekológie
PF KU

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Pedagogická fakulta

Hrabovská cesta 1

034 01 Ružomberok

language banner pfku 2 

Akademický systém AIS2  Elektronická pošta  Stravovanie  

Elearning Moodle  Preukazy  Facebook PFKU

ios baner 2018

 

pk baner tit 2020

 

 

baner zlavy 2

 

  baner calendar

 

 

 

 

 

 

 

 banner vzk pf ku

 

 

 banner bulletin 3

 video pf baner

 ccv baner

 fas

konferencie 1

cetart pfku