hubarska poradnaTento rok sa podarilo otvoriť činnosť hubárskej poradne aj v Ružomberku a to na akademickej pôde Pedagogickej fakulty Katolíckej Univerzity. Nebola však určená výhradne študentom a zamestnancom školy, ale širokej verejnosti z mesta Ružomberok a z jeho okolia.

 

 

 

Poradňa fungovala od začiatku septembra do konca novembra, keďže jeseň bola hubárom veľmi prajná a nové nálezy sa objavovali aj takto neskoro.

 

Od začiatku sa uskutočnilo 13 stretnutí a to vždy v pondelky od 13,00 – 15,00 hod. a spolu sa na nich zúčastnilo 72 záujemcov o určenie húb alebo o konzultáciu a niektorí prichádzali pravidelne a opakovane. Určených bolo 112 druhov húb jedlých, nejedlých a jedovatých.

 

Hubárska poradňa si jednoznačne našla svojich priaznivcov z rad hubárov a hubárskych nadšencov, ktorí si buď nevedeli svoje nálezy určiť sami alebo si chceli overiť, či si ich určili správne, čo môže byť pre začínajúceho hubára niekedy dobrou inšpiráciou do budúcna, kým nadobudne skúsenosti a istotu pri rozpoznávaní jednotlivých druhov, zvlášť tých ľahko zameniteľných za jedovaté.

 

Veľkou pomocou pri determinácii donesených vzoriek bolo aj to, že záujemcovia nosili huby celé, neočistené a pokiaľ to bolo možné v rôznych štádiách rastu – mladé aj staré. Drobné a krehké huby mali v krabičkách aby sa nepolámali a nepoškodili a zachovali sa aj tie jemné poznávacie znaky, ktoré sú dôležité pre bezpečné určenie druhu. Len tak sa vyvarujeme nebezpečenstvu zámeny za jedovaté či dokonca smrteľne jedovaté druhy a predchádzali intoxikáciám, ktoré by mohli byť aj fatálne.

 

Po dobrých skúsenostiach z tohtoročných stretnutí v Hubárskej poradni sa budeme tešiť a pokračovať aj v budúcom roku už od začiatku sezóny. Prajme si navzájom aby hubárska sezóna bola rovnako vydarená a požehnaná ako tá tohtoročná a dopriala všetkým hubárom tie úžasné zážitky pri nachádzaní a objavovaní nových druhov a nových lokalít, veď prechádzka lesom poskytuje vždy možnosť nahliadnuť do tajov a krás ríše húb.


Autor: Ing. Kristína Urbanová
Katedra biológie a ekológie PF KU

Foto: ilustračné zdroj Freepik.com

august 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Pedagogická fakulta

Hrabovská cesta 1

034 01 Ružomberok

multilanguage website 

ais2   email   stravovanie

 

isic preukazy   instagram   facebook

pk baner

pk baner

informacie o studiu

kalendar podujati 2019

elearning pfku

studentske zlavy pfku

propagacne video pfku

bulletin pfku

baner ccvpfku

studia scientifica

alumni klub ku banner