gruska hanus plagat ruzomberok„Komponovaný súbor dokumentov a reflexií o živote a diele, o osobnostiach, ktoré nasmerovali jeho životnú cestu a o tých, ktorý prispeli k sprístupneniu jeho diela“ tak znie stručná charakteristika výstavy, ktorej slávnostná vernisáž sa uskutoční 18. septembra o 14.00 hod. na červenom podlaží v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku.


V rozsiahlej panelovej výstave budete mať možnosť vidieť viac ako 80 obsahovo bohatých listov, na ktorých autor výstavy doc. Ing. Viliam J. Gruska, prostredníctvom fotografií, archívnych materiálov a spomienok predstaví život Ladislava Hanusa. Spoluorganizátormi sú Literárne informačné centrum Bratislava, AIA Centrum Viliam Ján Gruska Bratislava s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Ľubomíra Kružliaka. Premiéra výstavy bola uvedená pri príležitosti 100. výročia narodenia Ladislava Hanusa a bola zaradená do kalendára UNESCO.


„Pár osobných stretnutí a diela Ladislava Hanusa, ktoré sa od roku 1992 postupne dostávali na verejnosť, ma presvedčili, že pred našou generáciou bola skrytá veľká osobnosť, ktorá ako mnohé iné v čase našich štúdií aj roky po nich, bojovala svoj zápas o vieru, právo, pravdu a holú existenciu“ uvádza autor výstavy. Okrem úvodných textov, biografických informácií, dokumentov z doterajších prezentácií výstav, knižných diel vydaných v rokoch 1942 – 2008, výberu z esejí z roku 1942, sú na výstave prezentované osobnosti, ktoré prispeli k vzniku a šíreniu diel L. Hanusa: F. Skyčák, J. K. Šmálov, J. Maga, J. Paštéka a L. Záborský. Autor výstavy dáva priestor aj osobnostiam, ktorých dielo výrazne ovplyvnilo Hanusovo myslenie: P. Lippert, R. Guardini, J. Maritain, P. T. de Chardin, O. H. Pesch. Súčasťou vernisáže bude predstavenie jednotlivých panelov s komentárom autora námetu a scenára výstavy V. J. Grusku.


Výstava bude prístupná do 17. októbra počas otváracích hodín knižnice,

tj. pondelok – piatok od 7.30 do 18.00 h.

 

 

banner web itlib

centrum spirituality

cetart button web

fond uk ku

krestanske media

logo spyt kniz

osservatore romano

scientia logobanner 2 percenta