wojciech sternak 1Vo výstavných priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku vystavuje svoje fotografie Wojciech Sternak, pedagóg Varšavskej univerzity. Výstava pod názvom Sedem ciest je cyklom záznamov z autorových ciest doma a v zahraničí. Nejedná a o tradičné esteticko-turistické záznamy, ale o výtvarný koncept inšpirovaný miestom. Silný zážitok z prostredia autora natoľko pohltí, že hľadá autentický spôsob sprostredkovania pocitu.

 

 

 

 

Niekedy je to pohľad z dvoch strán nemecko-poľskej hranice, ktoré spojí do jedného obrazu navrstvením na seba, inokedy pre záznam použije netradičnú techniku farebnej emulzie a pigment rozomletej tehly z koncentračného tábora v Birkenau. V Česku nafotí Škodu 105 idúcu pred ním, mesto Zlín ako odkaz na osobnosť Tomáša Baťu, alebo panoramatický pohľad na Hradčany a iné pražské monumenty. Tieto momenty mu postačia na identifikáciu miesta a charakteristiku národa. V záberoch z cesty po Šandinávii dominuje ticho a šedomodrá farebnosť o ktorú sa ani neusiloval, ale sa objavila. To je tá autenticita a prirodzenosť.

 

wojciech sternak 2

 

Po formálnej stránke sme pri inštalácii použili sedem obojstranných panelov. Každá z ciest je na jednom paneli. Na prednej strane je dominantná veľká fotografia a na zadnej strane je cyklus malých záznamov doplnených o text. Práve tento komentár podčiarkuje koncept, ktorý je hlboký a premyslený. Wojciech Sternak v sebe nezaprie kulturológa a v šarmantnej symbióze viaže text na obraz a identitu miesta. Výber cesty nie je náhodný a ešte menej náhodný je výber techniky a spracovania. Fotografia má mnoho podôb. Fotografia v poňatí Wojciecha Sternaka vás pozýva do neznámych končín, nielen naratívnosťou obrazu ale hlavne jeho vzťahom ku kontextu.

 

Pavol Rusko, marec 2019

 

máj 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

banner web itlib

centrum spirituality

cetart button web

fond uk ku

gentes

logo spyt kniz

osservatore romano

scientia logobanner 2 percenta