V utorok 3. mája 2016 Katolícka univerzita v Ružomberku privítala 30 účastníkov z USA, ktorí prileteli do Európy, aby sa zúčastnili 14 denného odborného poznávacieho seminára zameraného na históriu a prítomnosť krajín bývalého „sovietskeho bloku“. Po 5 dňovom spoznávaní novodobých dejín Poľska pricestovali na Slovensko, ale ich cesta pokračuje ďalej cez Maďarsko až do Macedónska.
Účastníci pochádzajú z rôznych štátov USA od Atlantického oceána na východe až po pobrežie Tichého oceána na západe. Spája ich nadšenie k novodobej histórii strednej a východnej Európy a úsilie zoznámiť sa so zmenami, ktorými prešli tieto štáty po páde komunistického režimu.
Na pôde Katolíckej univerzity ich privítal prof. František Trstenský, prorektor pre zahraničné vzťahy, spolu s pracovníčkami Referátu pre zahraničné vzťahy, mobility a formáciu Mgr. Michaelou Moldovou Chovancovou a Mgr. Miroslavou Sekanovou. Po prehliadke Univerzitnej knižnici KU pod vedením vedúcej knižnice Mgr. Kataríny Matúškovej nasledovala prezentácia, v ktorej Mgr. Michaela Moldová Chovancová predstavila štruktúru a zameranie KU.
Hlavnou časťou návštevy bola prednáška prof. Františka Trstenského s názvom „Katolícka cirkev na Slovensku počas a po páde komunizmu.“ Prof. Trstenský v nej priblížil jednotlivé etapy dejín Katolíckej cirkvi od roku 1948 po súčasnosť. V diskusii, ktorá nasledovala po prednáške, sa hostia z USA zaujímali o témy ako je ekumenický dialóg medzi cirkvami na Slovensku, zapojenie laikov do diania v Cirkvi a postavenie Cirkvi v spoločnosti.
„Bol som milo prekvapený znalosťou našich hostí z USA o novodobej histórii a situácii Cirkvi v tejto časti Európy, reagoval prof. Trstenský na svoju prednášku, „ako aj záujmom poznať súčasné výzvy, ktoré stoja pred Cirkvou, či už v jej vnútri ako aj smerom k spoločnosti.“
Pre KU to bola výborná príležitosť prezentovať hosťom z druhej strany Atlantického oceána pôsobenie Katolíckej univerzity ako aj poodhaliť časť novodobých dejín našej krajiny.