benediktini 1V dňoch od 15. do 26. júla absolvoval prorektor Katolíckej univerzity v Ružomberku prof. František Trstenský výskumný pobyt na americkej univerzite Saint John's University v Minnesote a v tamojšej komunite benediktínov.

 

Ide o súkromnú katolícku univerzitu, ktorú v roku 1857 založili benediktíni, ktorí ju aj momentálne duchovne vedú. V súčasnosti v kláštore žije približne 130 mníchov. Univerzitný kampus, ktorý má celkovú rozlohu až 1400 hektárov, sa nachádza uprostred jazier v krásnej scenérii prírody. Celému areálu dominuje nový Kostol sv. Jána Krstiteľa postavený v duchu benediktínskej jednoduchosti. V kampuse sa nachádzajú ihriská pre americký futbal, bejzbal, futbal, plaváreň a športová hala. Ďalej je tu arboretum a vlastná solárna elektráreň. V súčasnosti má univerzita približne 4000 študentov.

 

benediktini 2

 

Prof. Trstenský: „Pred štyrmi rokmi som prvýkrát navštívil túto univerzitu a strávil som tu štyri mesiace, ktoré som venoval štúdiu Svätého písma a písaniu niektorých mojich kníh. Potešil som sa, keď mi univerzita a benediktíni dali opäť možnosť stráviť istý čas s nimi.“

 

benediktini 3

 

Benediktíni vyrábajú vlastný lekvár, javorový sirup, pečú chlieb a pestujú zeleninu. V USA a po celom svete sú známe publikácie  z ich vlastného vydavateľstva Liturgical Press. Zameriavajú sa predovšetkým na liturgiu a Sväté písmo. Vo svete túto  konkrétnu komunitu a ich univerzitu preslávil umelecky výnimočne zdobený preklad Svätého písma do angličtiny, ktorý dostal názov Saint John's Bible (www.saintjohnsbible.org)

 

benediktini 9

 

„Tento čas som využil na dokončenie mojej knižky, ktorú chcem vydať na jeseň tohto roku, ako aj na štúdium v ich knižnici, ktorá prednedávnom prešla modernou rekonštrukciou. Je prispôsobená veľkosti školy a ponúka uzavreté zóny na štúdium. Duchovne ma obohatili každodenné sväté omše a modlitby v spoločenstve benediktínskych mníchov,“ zhodnotil prof. Trstenský chvíle strávené na tejto univerzite.

 

 

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1banner3

banner2

logo net fucebanner utv2