prezidentkaPrezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v piatok 17. januára 2020 slovenských rektorov a predstaviteľov Slovenskej akadémie vied. Na stretnutí sa zúčastnil aj rektor KU v Ružomberku doc. Jaroslav Demko.

 

Podľa prezidentky Slovenská republika naliehavo potrebuje, aby sa naše univerzity a vysoké školy stali miestom, kde sa bude novým, efektívnejším spôsobom zhodnocovať intelektuálny a kultúrny potenciál našej vlasti. Spomaliť a zastaviť odliv slovenských študentov do zahraničia je podľa prezidentky jednou z dôležitých úloh, ktorou sa bude musieť Slovensko v najbližšom čase zaoberať. 

 

„Problém nespočíva v tom, že študenti odchádzajú na kratší alebo dlhší pobyt do zahraničia, lebo ten môže byť pre nich v mnohých oblastiach prínosný. Problémom je, že len malá časť z nich sa na Slovensko potom vráti," povedala prezidentka. Podľa nej je len jeden spôsob, ako sa dá tento trend zvrátiť. „Naše vedecké talenty potrebujú možnosť získať nielen kvalitné vzdelanie, ale aj perspektívu vedeckej sebarealizácie doma, aby nikam nemuseli odchádzať," povedala. Ako dodala, je nevyhnutné, aby vznikali centrá vzdelávacej a vedeckej excelentnosti v oveľa väčšej miere ako doteraz.      

 

„Drvivá väčšina našej spoločnosti si uvedomuje, že keď chceme naďalej patriť k úspešným a prosperujúcim krajinám sveta, musíme do vzdelania, výchovy a vedy investovať nielen dostatok prostriedkov, ale urobiť z rozvoja vedy a vzdelanosti prioritu SR," povedala prezidentka. Doplnila, že na Slovensku je síce množstvo odborov, ktoré sa dajú na univerzitách študovať, ale „kvantitatívne ukazovatele nemôžu nahradiť žiadanú a vo svete oceňovanú kvalitu".

 

„SR naliehavo potrebuje, aby sa vysoké školy a univerzity stali miestom, kde sa bude novým, efektívnejším spôsobom zhodnocovať intelektuálny a kultúrny potenciál našej vlasti," povedala hlava štátu. Prezidentka by privítala, keby akademické prostredie bolo príkladom pre ostatné oblasti verejného života. Prisľúbila, že urobí všetko pre to, aby sa prestíž vedy a spoločenské uznanie pre vedcov zvyšovalo.

 

Zdroj: TASR

máj 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1banner3

banner2

logo net fucebanner utv2