DSC_0278RUŽOMBEROK (1. mája 2011) – Park Jána Pavla II. je od nedele 1. mája súčasťou Námestia Andreja Hlinku v Ružomberku. Pri príležitosti beatifikácie prvého slovanského pápeža ho otvorila Katolícka univerzita v Ružomberku (KU) a mesto Ružomberok. Priestoru pred rektorátom KU dominuje busta blahoslaveného Jána Pavla II. z dielne vedúceho Katedry výtvarného umenia Pedagogickej fakulty KU a sochára doc. Rastislava Biarinca. Priestor dopĺňajú dreviny a zelené rastliny, súčasťou je aj mramorový stĺp, ktorý na svojich štyroch stranách prináša citát Jána Pavla II. a ďalšie tri výroky o jeho osobnosti.

DSC_0195„Ján Pavol II. nám všetkým zanechal príklad kresťanského života. Svoju svätosť prežíval dennodenne, vydával živé svedectvo Evanjelia. Jeho skutky hovoria za všetko. Miloval Boha a ľudí, slúžil im do posledného výdychu. Bol to svätý muž,“ povedal pri slávnosti rektor KU prof. Tadeusz Zasępa. Spišský pomocný biskup Mons. Štefan Sečka, ktorý bustu so stĺpom odhalil a posvätil, vidí v osobe Jána Pavla II. veľkého priateľa mladých. „Čo som si prvé všimol, bola  jeho vrúcna láska k mladým. Som preto rád, že Park Jána Pavla II. otvárame práve na Katolíckej univerzite, práve v Ružomberku, v prostredí plnom mladých,“ podotkol. Primátor Ružomberka Ján Pavlík dúfa, že bude park priestorom, kde sa budú stretávať Ružomberčania, že bude miestom, kde môžu spomínať na pontifika Jána Pavla II. a vzdať mu svoju úctu.

DSC_0171Významným spôsobom bol Ján Pavol II. spojený s ružomberskom Katolíckou univerzitou. „Za jeho pontifikátu bola kreovaná medzinárodná zmluva medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou, ktorá zahŕňala aj vznik Katolíckej univerzity na Slovensku. Práve pápež Ján Pavol II. podpísal dokumenty súvisiace so vznikom univerzity a požehnal ju samostatným dekrétom. Vedenie a jej ďalších zástupcov prijal niekoľkokrát na samostatnej audiencii. Prvému riaditeľovi Pedagogického inštitútu sv. Ondreja v Ružomberku (predchodcovi Katolíckej univerzity) a neskoršiemu rektorovi KU prof. Jozefovi Ďurčekovi udelil vysoké pápežské vyznamenanie - Rád Gregora Veľkého,“ vysvetlil rektor Tadeusz Zasępa iniciatívu KU otvoriť Park Jána Pavla II..

DSC_0255Pri tejto príležitosti si zároveň zaspomínal na pontifika Karola Wojtylu, ktorého mal možnosť spoznať už ako študent, seminarista, aj ako neskorší pedagóg na Katolíckej univerzite v poľskom Lubline. „Bol skvelý človek a pedagóg. Mal vplyv na každého individuálne. Vždy mal čas na ľudí vôkol seba. Na univerzite v Lubline sa zhováral so študentmi, pristavoval sa pri nich. A to sa, povedzme si úprimne, mnohokrát u profesorov nevidí. Svojimi skutkami a konaním odovzdával príklad pre nás všetkých. Snažím sa ho nasledovať a odovzdávať ľuďom to, čo on odovzdával. On je však neopakovateľný – aj v živote, aj vo svätosti.“

Snímky: TA KU/Martin Buzna