pexels pixabay 276175Naša fakulta spolu s českými inštitúciami opäť spoluorganizuje už tradičné medzinárodné vedecké sympózium z oblasti kultúrnych dejín. 20. až 22. októbra 2021 sa v Brne uskutoční podujatie s názvom "Nesloboda, despocia a totalitarizmus v kultúre a kultrúrnych dejinách", ktorého cieľom je nielen pripomenúť si nedávnu minulosť a jej totalitné praktiky, ale tiež upozorniť na fenomén neslobody v starších dejinách. Informácie o podujatí a prihlášku nájde v súboroch nižšie.

 

word Call for papers CZ

word Call for papers ENG

2021 6 kukolkaVyučujúcej Katedry germanistiky FF KU Paulíne Šedíkovej Čuhovej práve vychádza vo vydavateľstve Literárna bašta preklad románu ukrajinsko-nemeckej spisovateľsky Lany Lux Kukolka, ku ktorému napísala aj doslov. Dej románu sa odohráva na Ukrajine v deväťdesiatych rokoch a Samira uteká z detského domova, kde nemá žiadnu šancu na adopciu a už viac nedokáže znášať tamojšiu brutalitu. Túži sa dostať Nemecka, kam bola adoptovaná jej jediná kamarátka. Namiesto toho sa ocitá na ulici, kde si ju spolu s ďalšími deťmi osvojí muž, ktorí ich využíva na pouličné žobranie a krádeže. Samirin sen o emigrácii do Nemecka je stále živý, na ceste za ním však bude musieť zaplatiť vysokú cenu. Kukolka je nemilosrdný román o vykorisťovaní, násilí a živote na okraji spoločnosti z čias, keď celý východný blok oslavoval nástup demokracie, no nikto si s ňou nevedel dať rady. Autorka románu Lana Lux (1986, Dnipropetrovsk) bez sentimentu rozpráva o hrôzach postsovietskej reality z perspektívy dieťaťa, ktoré zo dňa na deň muselo dospieť.

tvlux logo 1Pedagóg Katedry psychológie FF KU v Ružomberku Juraj Holdoš, PhD. bude v pondelok 24. 5. 2021 v čase o 20. 30 hosťom katolíckej televízie Lux. Prijal pozvanie do publicistickej relácie V Samárii pri studni, ktorej témou bude tento raz Internet, sociálne siete a hľadanie pravdy. V televíznej diskusii bude s ďalšími odborníkmi debatovať o možnom vplyve internetu a sociálnych sietí na ľudí, o potencionálnych negatívnych dopadoch používania internetu ako aj o riziku vzniku závislosti od internetu.

obalky databazy webV týchto dňoch vyšlo nové číslo (1/2021) časopisu Kultúrne dejiny. Záujemcovia v ňom nájdu štyri vedecké články, v ktorých sú reflektované témy z vrcholného stredoveku, raného novoveku a z moderných dejín. V prvej štúdii čitatelia nájdu príspevok Drahoslava Magdoška Najstaršia elita mesta Košice: richtári a prísažní do roku 1370. Druhý text z autorského pera Lukáša Rybára analyzuje tému Počiatky diplomatických kontaktov safíjovskej Perzie s Habsburgovcami a Uhroskom na začiatku 16. storočia. Docent z Univerzity Palackého v Olomouci Michael Viktořík pripravil tému Pevnostní město v habsburské monarchii v 19. století v dějepisné práci. Autorom štvrtého príspevku je bývalý člen našej katedry histórie profesor Pavel Marek, ktorý sa venoval téme Subcarpathian Ruthenia in the Life and Work of Bishop Gorazd (Pavlík).

            V časopise čitatelia nájdu aj rozhovorom s vedúcim katedry histórie FF UMB v Banskej Bystrici a predsedom Slovenskej historickej spoločnosti dr. Rastislavom Kožiakom. Tradičnou súčasťou sú recenzie a anotácie nových domácich a zahraničných titulov. V rubrike internetové odkazy sa recipienti môžu zoznámiť s webovými portálmi venujúcimi sa osobnosti Matúša Čáka Trenčianskeho.

Full-texty celého čísla sú dostupné na webstránke časopisu.

thought catalog stipendia unsplashFilozofická fakulta KU si váži rôznorodé aktivity aj výnimočné študijné výsledky svojich študentov. A takýchto študentov aj finančne podporuje. Koncom apríla bolo napríklad vyplatené tradičné motivačné štipendium za vynikajúci prospech zo štátneho rozpočtu. Tento rok ho dostali šestnásti študenti z prvých ročníkov bakalárskeho a magisterského štúdia s najlepšími študijnými výsledkami. Každému z nich bolo vyplatené štipendium vo výške 209,50- EUR. Fakulta však pripravuje na vyplatenie aj tzv. finančný bonus. „Bonusové štipendium“ vo výške 300,- EURbolo v minulom roku avizované záujemcom o štúdium na bakalárskom stupni.

jún 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Filozofická fakulta

Hrabovská cesta 1B

034 01 Ružomberok

 

Recepcia

044/432 27 08

+421 918 722 025

Štúdium

+421 918 722 009

+421 918 722 024

Študijné oddelenie

Dekanát

+421 918 722 027

facebook icon

instagram iconyoutube icon

 

 

english

ukrainian 01

moodle banner

info o studiu banner

prijimacie kon banner

eprihlas banner

mozaika banner

publikacie ff ku banner

kto vie nech uci banner 07

ff ku promo video banner

kd2

klub absolventov trojan final1

media.ku.sk

0 banner k poli sutaz eu

ucchei banner 2

  

stravaemail  

aislogo