2021 erasmus ivanun1Na našej univerzite je do 18. 3. 2021 otvorená možnosť prihlásiť sa na študentské mobility Erasmus+ v akademickom roku 2021/2022. Veríme, že situácia ohľadom pandémie sa bude postupne zlepšovať a cestovanie bude ľahšie. Napriek pandémii sa však mobility realizujú aj teraz. Na našej fakulte sme mali počas zimného semestra v rámci programu Erasmus+ 11 študentov z Francúzska, Talianska a Gruzínska a aj v letnom semestri u nás budú študovať dvaja z Gruzínska. Rovnako študenti KU sú na pobytoch v zahraničí. Napríklad študentky anglického a talianskeho jazyka, Yuliana Ivanuň a Oleksandra Pichuhina, sú od októbra 2020 na mobilite v talianskej Perugii. Prečítajte si časť z rozhovoru o ich skúsenostiach. Celý rozhovor bude uverejnený v pripravovanej Mozaike, ktorá vyjde v marci.

 

Prečo ste začali uvažovať o vycestovaní do zahraničia v rámci mobilitného programu Erasmus+? Čo vás presvedčilo, že ste si nakoniec podali prihlášku a rozhodli sa ísť študovať na nejaký čas na inú univerzitu?

 

Yuliana: Vždy sa riadim týmto pravidlom: „Ak existuje príležitosť, mali by sme ju vždy využiť.“ Naši učitelia talianskeho jazyka nám už od prvého ročníka dôrazne odporúčali využiť výhody programu Erasmus +, rozprávali nám o študentoch, ktorí boli alebo sú na mobilite, o ich úspechoch a skúsenostiach. S Oleksandrou sme sa potom rozhodli, že si tiež chceme vyskúšať naše schopnosti. Práve v tomto čase sa uskutočnili prezentácie o tomto programe. Mali sme možnosť dozvedieť sa viac a tiež počúvať študentov, ktorí už boli na mobilite. Myšlienka nás nadchla a čoskoro sme začali vypĺňať prihlášky.Bol to tiež najlepší čas ísť na inú univerzitu, pretože sme pochopili, že takáto príležitosť neskôr už nebude.

 

Oleksandra: Erasmus+ je program EÚ na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. Uvažovala som o ňom, pretože  Erasmus+ program poskytuje možnosti ľuďom každého veku a pomáha im rozvíjať znalosti a skúsenosti a vymieňať si ich v rámci inštitúcií a organizácií v rôznych krajinách. Chcela som to vyskúšať a moji priatelia, ktorí sa zúčastnili na tomto programe, mi to veľmi odporúčali. Tak som sa rozhodla to skúsiť – a teraz študujem v druhom semestri v rámci programu Erasmus+.

 

2021 erasmus ivanun2

 

Predpokladám, že pandémia ovplyvnila každodenný život i štúdium. Môžete nám priblížiť ako? Týkali sa cudzincov nejaké špeciálne opatrenia? Museli ste absolvovať testy alebo karanténu?

 

Yuliana: Áno, samozrejme, celá táto situácia s obmedzeniami v nás vyvolala strach z neznámeho a do poslednej chvíle sme si neboli isté, či sa do Talianska skutočne dostaneme. Lenže potom vo väčšine Európy pandémia utíchla a situácia bola lepšia, medzinárodné autobusové linky začali fungovať, takže s hľadaním dopravy neboli žiadne problémy. Z univerzity sme dostali informácie pre študentov prichádzajúcich zo zahraničia. Tí, ktorí prichádzali z rizikových krajín, museli byť umiestnení do karantény, ale to sa nás netýkalo, preto sme vykonali test iba v prípade potreby na ceste.

 

Oleksandra: Bohužiaľ, je to tak. V súvislosti s pandémiou existuje veľa obmedzení. Napríklad na prednáškach by sme mali vždy dodržiavať vzdialenosť 1,5 metra a rúška si nedávať dole. Napríklad v decembri, keď sa v našom meste zvýšil počet prípadov koronavírusu, sme prešli na dištančné vzdelávanie. Na konci septembra, keď som išla do Talianska, som našťastie nemusela ísť do karantény ani absolvovať test, pretože tí, ktorí prišli zo Slovenska, to nemali povinné.

 

2021 erasmus ivanun3

 

Môžete nám priblížiť univerzitu a mesto, v ktorom žijete? Splnili sa vaše očakávania ohľadom štúdia či študentského života?

 

Oleksandra: Perugia je hlavné mesto regiónu Umbria. Je to jedno z najstarších a najdôležitejších miest v Taliansku a tiež centrum umenia.Università per Stranieri di Perugia je považovaná za jednu z najstarších a najprestížnejších univerzít v Taliansku, je zaradená do zoznamu najlepších univerzít v Taliansku.Moje očakávania boli splnené, pretože som získala veľa teoretických vedomostí od veľmi dobrých učiteľov a praktických zručností a tiež som sa stretla s novými zaujímavými ľuďmi z rôznych častí sveta.

 

Yuliana: Naše mesto, Perugia, sa nachádza v srdci Talianska. Je to veľmi pohodlné, pretože sú to len 2 - 3 hodiny jazdy od Ríma alebo Florencie. Samotné mesto sa nachádza na vrchole hory, ktorá ponúka výhľad na horskú panorámu. Aj preto, že mesto je veľmi vysoko, sme si čoskoro zdokonalili fyzickú kondíciu, pretože sme neustále museli zostupovať a potom opäť stúpať (musím uznať, že prvé týždne to nebolo ľahké). Univerzita je tiež čosi neuveriteľné. V skutočnosti je to hrad, ktorý postavili v 16. storočí, ale už takmer 100 rokov je vzdelávacou inštitúciou. Je nemožné opísať ten pocit, keď ideš okolo auly, kde je každá stena vymaľovaná rôznymi maľbami a rôznymi štýlmi, a predstaviť si, ako tu pred pár storočiami prebiehali slávnostné udalosti. Aj keď sme pri štúdiu museli dodržiavať určité pravidlá, ako napríklad odstupy, nezabránilo nám to v tom, aby sme sa po prednáškach stretli s novými ľuďmi a trávili spolu čas. Učitelia sa nám snažili čo najviac priblížiť taliansku kultúru. Dozvedeli sme sa o špecifikách každého regiónu, histórii, talianskych tradíciách a, samozrejme, aj o kuchyni. Učitelia nám často nosili jedlo typické pre sviatky, ktoré na dané dni pripadali. Takže áno, očakávania sa prekonali. Napriek pandémii a karanténe je to skvelá príležitosť, ktorá mi dala lepšie pochopenie seba samej, nezabudnuteľné spomienky a skúsenosti a ešte raz skúsenosti.

júl 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Filozofická fakulta

Hrabovská cesta 1B

034 01 Ružomberok

 

Recepcia

044/432 27 08

+421 918 722 025

Štúdium

+421 918 722 009

+421 918 722 024

Študijné oddelenie

Dekanát

+421 918 722 027

facebook icon

instagram iconyoutube icon

 

 

english

ukrainian 01

moodle banner

info o studiu banner

prijimacie kon banner

eprihlas banner

mozaika banner

publikacie ff ku banner

kto vie nech uci banner 07

ff ku promo video banner

kd2

klub absolventov trojan final1

media.ku.sk

0 banner k poli sutaz eu

ucchei banner 2

  

stravaemail  

aislogo