2021 1 medart vyhodnotenie 1tvVíťazi získali nielen vecné ceny, ale aj spätnú väzbu a kontakty na mediálnych profesionálov. Na online vyhodnotení a workshopoch sa mohla zúčastniť aj verejnosť.

 

Košice, Martin, Bratislava, Považská Bystrica, Poprad, Žilina, Trnava: víťazi tohtoročnej súťaže mladých tvorcov MEDart sa nazbierali po celom Slovensku. Ich tvorbu hodnotili v štyroch súťažných okruhoch.

 

Víťazkou televíznej časti sa stala Karin Ničová. Porotu zaujal príbeh bývalého väzňa, ktorý spracovala v sociálnom dokumente. 

 

„Rozhodla som sa s takým človekom pracovať práve preto, aby bol jeho príbeh vypočutý. Určite mojou myšlienkou nebolo ospravedlňovanie násilných činov, skôr môj dokument umožňuje trestanému povedať príbeh z jeho strany vrátane toho, čo jeho činom predchádzalo. Pretože spoločnosť, ktorá ho vykreslila ako násilníka, mu túto možnosť nikdy nedala. Výnimočným je pre mňa dokument najmä preto, že rozoberá veľmi citlivú a silnú tému, a teda som si skúsila moje schopnosti pracovať s ľuďmi ako novinár, ale aj ako človek,“ zhrnula autorka.

 

2021 2 medart vyhodnotenie 2.foto

 

Dodáva, že víťazstvo považuje za obrovský úspech: „Neskutočne si vážim aj spätnú väzbu a ochotu komunikovať zo strany poroty. Som vďačná za všetky výčitky a kritiku, pretože ma to veľmi posunulo.“ V rozhlasovom aj tlačovom okruhu sa na prvom mieste umiestnil Michal Lukáč. Najlepšiu fotografiu poslala Zuzana Ľudviková.

 

Jedinečnosť súťaže MEDart spočíva práve v jej komplexnosti. Súťažiacim dáva príležitosť spoznávať viacero rovín žurnalistickej práce a prináša vhľad do osobitostí tlačenej, rozhlasovej, televíznej a fotografickej žurnalistiky. V treťom ročníku súťaže MEDart odovzdalo svoje práce 91 súťažiacich. Takmer dvestovka ich diel sa líšila výberom tém aj spracovaním, spoločná bola chuť tvoriť. 

 

Hodnotenie súťažných nahrávok bolo pre redaktora RTVS Štefana Chrappu nielen prácou, ale aj inšpiráciou: „Zapojiť sa do takejto súťaže chce istú dávku odvahy, lebo človek ide s kožou na trh a za svoju snahu môže zožať aj kritiku, nielen potlesk. A tá kritika robí zase človeka alebo novinára odolnejším. Na príspevkoch v rozhlasovej sekcii veľmi pekne vidno, že študenti pracujú, že sa im pedagógovia venujú.“

 

2021 3 medart vyhodnotenie 3tv

 

Hoci v predchádzajúcich ročníkoch sa v rámci vyhodnotenia súťažiaci osobne stretli na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku, MEDart 2021 bol špecifický. Na aktuálnu pandemickú situáciu zareagovali organizátori z katedry žurnalistiky alternatívnym online programom. O praktické rady pre mladých autorov aj zážitky z praxe sa na workshopoch podelili profesionálni novinári. 

 

„Online workshop som zažil tento rok na MEDarte prvýkrát. Bolo to iné ako po minulé roky, najmä v tom, že som väčšinu zúčastnených nevidel, no aj napriek tomu musím povedať, že účastníci boli super a som rád, že boli zhovorčiví,“ hodnotí fotografický workshop lektor a porotca Branislav Račko. Na workshope si najviac užil diskusiu, ktorú pri rozvoji fotografických zručností považuje za najdôležitejšiu. Tešila ho aj úroveň stredoškolských prác: „Tohtoroční tvorcovia boli ešte viac kreatívni a kvalita fotografií prevýšila minuloročné príspevky.“ 

 

2021 4 medart vyhodnotenie fotocenaporoty

 

Online prenosy z workshopov Katedra žurnalistiky FF KU zdieľala a archivovala na svojom YouTube kanáli https://www.youtube.com/channel/UCca-KjTCMr98upXjyTcqtGA. Prvýkrát v histórii súťaže tak boli dostupné aj pre verejnosť. „Hlavným cieľom súťaže je ponúknuť študentom, ktorí sú už aktívni v mediálnej tvorbe či už v školách alebo vo voľnom čase, kontakt s odborníkmi a ľuďmi z praxe, aby sa mohli ďalej v tejto činnosti posunúť,“ približuje vedúci katedry žurnalistiky Pavel Izrael

 

Víťazi získali nielen vecné ceny, ale aj spätnú väzbu a kontakty na mediálnych profesionálov. Podľa porotcov niektoré práce ďaleko prekročili rozmery stredoškolskej tvorby. Ocenené príspevky sú vystavené na stránke medart.ku.sk. 

 

medart 2021 vyhodnotenie

august 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Filozofická fakulta

Hrabovská cesta 1B

034 01 Ružomberok

 

Recepcia

044/432 27 08

+421 918 722 025

Štúdium

+421 918 722 009

+421 918 722 024

Študijné oddelenie

Dekanát

+421 918 722 027

facebook icon

instagram iconyoutube icon

 

 

english

ukrainian 01

moodle banner

info o studiu banner

prijimacie kon banner

eprihlas banner

mozaika banner

publikacie ff ku banner

kto vie nech uci banner 07

ff ku promo video banner

kd2

klub absolventov trojan final1

media.ku.sk

0 banner k poli sutaz eu

ucchei banner 2

  

stravaemail  

aislogo