Študenti Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku online debatovali so šéfredaktorom portálu Aktuality.sk Petrom Bárdym. Diskusiu pripravili v rámci série stretnutí s pracovníkmi rôznych médií.
„Ak chcete byť niekedy novinári, k tejto práci musíte pristupovať extrémne zodpovedne, ukázať, čo vo vás je,“ odkázal študentom šéfredaktor Bárdy. „Stále hľadajte pravdu. Buďte čo najlepší a robte tak, aby ste boli užitoční pre krajinu, v ktorej pôsobíte,“ uviedol v online diskusii, ktorú moderovala jedna z doktorandiek sr. Hermana Matláková, SMVS.
Čítať ďalej: Žurnalisti debatovali so šéfredaktorom Aktualít
S určitými prestávkami už takmer rok vysoké školy fungujú v dištančnom režime. Aj na našej fakulte prebieha výučba online spôsobom, hlavne prostredníctvom nástrojov MS Teams a Moodle. Dištančné vzdelávanie so sebou prináša viaceré výzvy, pričom jednou z nich je zvyšovanie motivácie študentov. Práve tejto téme sa venoval webinár Efektívne vyučovanie v MS Teams, ktorý pre učiteľov a doktorandov Filozofickej fakulty KU 4. 3. 2021 realizovala Dr. Gabriela Pleschová. V rámci inštruktáže boli predstavené viaceré nástroje, ktoré umožňujú zvýšiť zapojenie študentov počas online výučby a zvyšujú ich motiváciu. Účastníci mali priestor oboznámiť sa s konkrétnymi príkladmi a vyskúšať si napr. kvíz v Kahoote, prieskum v Mentimetri či funkcionality v aplikácii Whiteboard.
Profesionálni novinári z RTVS, Nového Času a denníka Postoj sa so stredoškolákmi podelia o svoje skúsenosti z praxe a poskytnú im spätnú väzbu k ich tvorbe. Mladí novinári prihlásili rekordný počet príspevkov.
V aktuálnom ročníku MEDart súťaží viac ako 90 žiakov stredných škôl z celého Slovenska. Študenti odovzdali spolu 199 článkov, fotografií, videí a rozhlasových nahrávok.
Čítať ďalej: Najlepších mladých novinárov oceníme aj napriek pandémii
Na FF KU bol po troch rokoch trvania úspešne ukončený projekt Jean Monnet Module nazvaný Kríza na Ukrajine – Výzva pre európsku integráciu.Projekt riešiteľov Ivana Koniara, Martina Horemuža a Andrey Božekovej bol v roku 2017 podporený v rámci akcií Jean Monnet, ktoré sa zameriavajú na podporu vzdelávania a výskumu v oblasti európskych štúdií. Projekt sa prostredníctvom realizácie série kurzov venoval špecifickým výzvam, ktoré pre Európsku úniu vyvstali z ukrajinskej krízy.
Čítať ďalej: Úspešné ukončenie projektu Kríza na Ukrajine – Výzva pre európsku integráciu
Na našej univerzite je do 18. 3. 2021 otvorená možnosť prihlásiť sa na študentské mobility Erasmus+ v akademickom roku 2021/2022. Veríme, že situácia ohľadom pandémie sa bude postupne zlepšovať a cestovanie bude ľahšie. Napriek pandémii sa však mobility realizujú aj teraz. Na našej fakulte sme mali počas zimného semestra v rámci programu Erasmus+ 11 študentov z Francúzska, Talianska a Gruzínska a aj v letnom semestri u nás budú študovať dvaja z Gruzínska. Rovnako študenti KU sú na pobytoch v zahraničí. Napríklad študentky anglického a talianskeho jazyka, Yuliana Ivanuň a Oleksandra Pichuhina, sú od októbra 2020 na mobilite v talianskej Perugii. Prečítajte si časť z rozhovoru o ich skúsenostiach. Celý rozhovor bude uverejnený v pripravovanej Mozaike, ktorá vyjde v marci.