fra angelico 1 titOsem osobností a dva spevácke zbory dnes získali cenu patrón umelcov Fra Angelico. Laureátov v oblasti slovesného, výtvarného a hudobného umenia, ktorí vo svojej tvorbe i práci vyznávajú kresťanské hodnoty a princípy, ocenila v Primaciálnom paláci v Bratislave Rada Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre vedu, vzdelanie a kultúru, ktorú vedie ordinár Ozbrojených zborov a ozbrojených síl SR Mons. František Rábek.

Na slávnosti, ktorá sa konala po štrnástykrát, sa zúčastnil zástup osobností z oblasti cirkevného, kultúrneho a spoločenského života, ako aj množstvo rodinných známych a priateľov ocenených. V špeciálnej mimoriadnej kategórii udelili ocenenie známemu muzikológovi, hudobníkovi a editorovi starej slovenskej hudby - dnes už zosnulému Jánovi Albrechtovi, in memoriam.

 

fra angelico 2

 

V oblasti slovesného umenia si cenu prevzal prof. Jozef Leikert, sr. Iva Kušíková, SSpS a režisér Peter Weinciller. Za prínos v oblasti výtvarného umenia cenu udelili akademickému maliarovi Ladislavovi Čarnému, architektovi Petrovi Pásytorovi a akademickej maliarke Eve Cisárovej. V oblasti hudobného umenia si ocenenie prevzal organista a organizátor organových festivalov na Slovensku Stanislav Šurin z Katedry cirkevnej hudby PF KU v Ružomberku a dva zbory - zbor pri Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove Chorus Latinus Pressoviensis pod vedením dirigenta Stanislava Šarišského a spevácky zbor pri Kostole Najsvätejšej Trojice (Kostol Trinitárov) v Bratislave s dirigentom Petrom Čačkom. Slávnosti oceňovania predchádzala svätá omša Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave, ktorú k sviatku bl. Fra Angelica, patróna umelcov, celebroval biskup Rábek.

 

fra angelico 1

 

Cena Fra Angelico, ktorú Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru pri KBS ju udeľuje popredným umelcom, vedcom a teoretikom, je prejavom uznania zástupcom umeleckej obce zo strany Katolíckej cirkvi. Odkazuje na talianskeho maliara a dominikánskeho kňaza, ktoré vyhlásil za blahoslaveného Ján Pavol II. (v októbri 1982).

 

img078

 

Ocenenia udelil dnes umelcom Mons. František Rábek. Myšlienka podpory a ocenenia umelcov cenou Fra Angelico zo strany Konferencie biskupov Slovenska prostredníctvom jej Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru od roku 2002 je prejavom uznania zástupcom umeleckej obce zo strany Katolíckej cirkvi, ktorí aj dnes, v čase úpadku kultúry, globalizácie, komercionalizácie a liberalizmu, napriek silnejúcemu tlaku neváhajú presadzovať vo svojej tvorbe kresťanské myšlienky a hodnoty.

 

Autor foto: Peter Zimen

máj 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Pedagogická fakulta

Hrabovská cesta 1

034 01 Ružomberok

multilanguage website 

ais2   email   stravovanie

 

isic preukazy   instagram   facebook

pk baner

pk baner

informacie o studiu

alumni klub ku banner

kalendar podujati 2019

elearning pfku

studentske zlavy pfku

propagacne video pfku

bulletin pfku

baner ccvpfku

studia scientifica

kto vie nech uci baner