adv koncert3 titČas plynie a my sme pred dverami veľkej udalosti. Kým ich otvoríme, zapaľujeme sviece na adventnom venci a čakáme. Ale dokážeme sa stíšiť a premýšľať? Po zapálení druhej adventnej sviečky sa podvečer 8. 12. 2019 v Kostole povýšenia Svätého kríža v Ružomberku zmenil na výnimočný a neopakovateľný čas. Práve v tento večer od 18.00 hodiny sme mali možnosť započúvať sa, stíšiť, rozmýšľať, vnímať krásu hudby uprostred hluku a povinností, ktoré nás zahlcujú zo všetkých strán.

 

Adventný koncert duchovnej hudby si pre nás pripravili, už ako každoročne pedagógovia a študenti katedry hudby PF KU s plným nasadením a po nespočítaných hodinách príprav. Toto podujatie je zároveň aj súčasťou X. ročníka Ružomberského adventného kalendára.
Prvé tóny koncertu patrili Schole cantorum Rosenbergensis pod vedením Janky Bednárikovej a interpretácii dvoch gregoriánskych spevov - hymnus Candor aeternae ofertorium Ave Maria. Zvláštnosťou je, že v tomto akademickom roku na katedre hudby pôsobí schola iba v zastúpení mužov. V ich podaní už aj so sprievodom klavíra ďalej pokračovali autorskými spevmi Pavla Kršku a Rastislava Adamka, Dušu dvíham k tebe, Pane a Pred tvárou anjelov, kde sólom skladbu doplnila Ivana Šablatúrová.

 

adv koncert1

 

Nasledujúce slávnostné tóny boli začiatkom skladby Essurientes implevit bonis z Magnificat skladateľa klasicizmu Antona Aschnera. V sólovom speve sa predstavil Peter Pekarčík, na husliach hral Rastislav Adamko s klavírnym sprievodom Zuzany Zahradníkovej. Duet Georga Friedricha Händla – Dignare z Te Deum zaznel v podaní Stanislava Ďurského a Jozefa Mišenka. Táto dvojica sa predstavila aj sólovo, v spevoch Agnus z Missa in C od Mikuláša Moyzesa a Anima nostra od Ľuboša Bernátha.
Počas koncertu zaznela aj Biblická pieseň Antonína Dvořáka – Slyš, ó, Bože, volání mé s vrúcnym a citlivým prejavom Ivana Lyvcha. Skladbu Ave Maria sme počuli v dvoch interpretáciách. Duet Wolfganga Amadea Mozarta spievala Miroslava Mudičková a Jozef Mišenko. Druhým skladateľom bol Philippe Rombi v interpretácii Martiny Procházkovej. Spevácke výkony boli podporené kvalitnou interpretáciou korepetítorky Stefky Palovičovej – Kovačeva.

 

adv koncert2

 

Mená významných skladateľov a ich skladieb vystriedal vokálny súbor Akapelka, ktorý vznikol v tomto akademickom roku z vlastnej iniciatívy študentov. Osem mladých ľudí, spev a tvorba so srdcom. Už hneď v úvode skladby O Salutaris Hostia od súčasného maďarského skladateľa Mártona Leventa Horvátha sme si mohli byť istí, že sme svedkami obohacujúcej hudby doplnenou o klavírnu improvizáciu. Okteto pokračovalo premiérovou skladbou Chlapček sa nám narodil mladého skladateľa a študenta Jozefa Horváta.
V závere sme sa kúskom preklopili aj k hudbe vianočnej. Beethovenova skladba Ó, ty vianočný, čas preradostný zaznela v podaní speváckeho tria v zložení Michaela Bukovinská, Kristína Magátová, Ivan Lyvch.
Záverečným číslom bol univerzitný zbor Benedictus pod vedením Zuzany Zahradníkovej, ktorý bol naozaj hodnotnou bodkou koncertu. Repertoár bol vystavaný prierezom období nasledujúcich skladateľov. Ludovico da Vittoria a jeho kompozícia Ave Maria, známe Ave verum Wolfganga Amadea Mozarta, Giuseppe Verdi a La Vergine degli Angeli so sólom Miriam Žiarnej, John Rutter a jeho Christmas Lullaby. Zbor na klavíri sprevádzal Martin Jurčo.

 

adv koncert3

 

Po neutíchajúcom potlesku sa zbor s nami rozlúčil tanečným a radostným prídavkom - spirituálom Keep your lamps v úprave Victora C. Johnsona, ktorého interpretáciou nás všetkých uistili, že mať radosť z hudby je to najdôležitejšie. Ak necháme kúsok srdca, kúsok nás samých. A to sa Katedre hudby podarilo aj tento rok.
Dozneli posledné tóny a čas plynie ďalej. Po stíšení opäť vpadneme do hluku, ale môžeme sa pokúsiť o zmenu. Zapaľujme aj ďalšie adventné sviece s výnimočnosťou. Nech pokoj, viera, láska a nádej sprevádzajú nasledujúce adventné dni až pred dvere príchodu Božieho syna.

 

Autor článku: Alžbeta Popaďáková (Katedra hudby PF KU v Ružomberku)

Foto: kh

august 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Pedagogická fakulta

Hrabovská cesta 1

034 01 Ružomberok

multilanguage website 

ais2   email   stravovanie

 

isic preukazy   instagram   facebook

pk baner

pk baner

informacie o studiu

alumni klub ku banner

kalendar podujati 2019

elearning pfku

studentske zlavy pfku

propagacne video pfku

bulletin pfku

baner ccvpfku

studia scientifica

kto vie nech uci baner