Aj napriek pandémii, ktorá postihla svet, umenie nepozná hranice. V priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku bude od 7. do 30. júna sprístupnená výstava popredného indického fotografa, filmového producenta a historika umenia Benoya K. Behla pod názvom Kresťanstvo v Indii/ Christianity in India.

 

india vystava foto 2

 

Séria fotografií z centra kresťanstva v oblasti Goa (južná India), kde pôsobil najväčší kresťanský misionár sv. František Xaverský zo Spoločnosti Ježišovej, približuje málo známu históriu kresťanstva v Indii a pomáha zblížiť oba civilizačné okruhy – kresťanský a hinduistický.

 

Farebné fotografie prinášajú množstvo pozoruhodných detailov. Kresťanské výjavy z Európy v rukách indických majstrov často prechádzali premenou, ktorou chceli umelci priblížiť kresťanské náboženstvo domácim (napr. anjel nosí náušnice v tvare orieškov kešu, svätci nadobúdajú rytmický pôvab v tvare krivky “S”, aký možno vidieť na obrazoch indických božstiev.) Súčasťou výstavy je aj krátky komentovaný dokumentárny film pod názvom „V šľapajach svätcov“.

 

Výstava sa nachádza na červenom podlaží UK KU v Ružomberku, Hrabovská cesta 1A. Je prístupná pre individuálnu prehliadku pondelok až piatok od 10.00 hod. do 15.00 hod. Vstupné sa neplatí. Podmienkou je dodržiavanie všetkých platných protipandemických opatrení R-O-R.

 

Autor fotografií Benoy K. Behl prináša cez objektív fotoaparátu pohľad na sakrálne pamiatky, udalosti, interiéry a exteriéry kostolov, akými sú napr. Bazilika sv. Tomášav Chennai  (patrí medzi tri výnimočné baziliky na svete postavené na pozostatkoch apoštolov), Kostol sv. Františka z Assisi, stojaci na hlavnom námestí Starej Goa.

 

V 16. storočí bola Goa kľúčovým centrom portugalského náboženského a politického impéria, ktoré sa rozprestieralo od brehov Afriky až k Číne a Japonsku. Medzi lovcami perál žilo 20-tisíc kresťanov, ktorých učil Sv. František Xaverský (zomrel 3. decembra 1552). Jeho telesné pozostatky, dodnes zázračne nedotknuté, sú uložené v miestnej Bazilike Jezuliatka.

 

Spoluorganizátori:

OZ Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva

Univerzitná knižnica Katolíckej Univerzity v Ružomberku

Indické veľvyslanectvo v Bratislave

Fórum náboženstiev sveta Slovensko

 

Dovoľujeme si Vás informovať o nevyhnutnej odstávke systému CREPČ 2 v dňoch 12.5.2021 (streda) až 14.5.2021 (piatok). Dôvodom odstávky je import prvej skupiny záznamov z CREPČ 1 do CREPČ 2. Opätovné uvedenie systému do prevádzky je naplánované na 17.5.2021 (pondelok).

 

Webinár je určený akademickým pracovníkom z inštitúcií, ktoré využívajú alebo majú záujem
o program Read and Publish vydavateľstva Cambridge University Press
na publikovanie článkov v režime open access.

 

Na Slovensku už program Read and Publish využívajú Slovenská akadémia vied

a Univerzita Komenského v Bratislave.

 

Publishing Open Access in Cambridge Journals

Kedy: 10. 5. 2021, 17:00 - 18:00

Kde: online

 

Viac informácií a prihláška:

https://www.aib.sk/seminare/720-publishing-open-access-in-cambridge-journals/

 

Dovoľujem si Vás informovať o ďalšom pripravovanom webinári CVTI SR, tentoraz na tému "Osobné profily a ďalšie nástroje v databázach Web of Science a Scopus", ktorý sa bude realizovať v pondelok 3. mája, v čase od 10:00 - 11:00.

 

Záujemcovia sa budú môcť pripojiť v čase živého vysielania cez link:

 

<https://archive.tp.cvtisr.sk/livestreams.php?str=177635A9T5WYIO61##videoplayer

>https://archive.tp.cvtisr.sk/live?177949EKQU1MNY74

 

Viac informácií k pripravovanému webináru je zverejnených na webovej stránke CVTI SR:

https://www.cvtisr.sk/aktuality-pre-odbornu-verejnost/osobne-profily-nie-su-vysadou-len-socialnych-sieti-ci-aplikacii.-uzitocne-su-aj-pri-odbornych-databazach.html?page_id=39016

 

<https://www.cvtisr.sk/aktuality-pre-odbornu-verejnost/efektivne-vedecke-publikovanie-aj-s-citacnymi-manazermi.-ziskajte-prehlad-o-ich-moznostiach.html?page_id=38939>

 

Osobné profily si zakladáme napríklad na sociálnych sieťach alebo v aplikáciách. Uľahčujú nám prístup k ich službám, špecifikujeme si cez ne rôzne možnosti. Aj pri využívaní odborných databáz má personalizovaný účet svoje benefity. Aké  to sú či ako ich využívať priblíži odborníčka z Odboru podpory otvorenej vedy a výskumu v Centre vedecko-technických informácií SR v pripravovanom webinári.

 

Webinár - Osobné profily a ďalšie nástroje vo WoS a Scopus  - ukáže záujemcom, že aj tieto najpoužívanejšie svetové odborné databázy umožňujú používateľom vytvoriť si osobný účet – autorský profil na svojich platformách.

 

„Zriadenie autorského profilu prináša množstvo zaujímavých benefitov. Prostredníctvom jedného osobného účtu má používateľ prístup aj do niektorých ďalších užitočných produktov spoločností Clarivate Analytics a Elsevier,“  konkretizuje Kristína Muráňová, lektorka webinára z Odboru podpory otvorenej vedy a výskumu v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR). Webinár účastníkov naučí zriadiť si takýto osobný profil a využívať jeho možnosti v uznávaných Web of Science či Scopus.

 

jún 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

banner web itlib

centrum spirituality

cetart button web

fond uk ku

gentes

logo spyt kniz

osservatore romano

scientia logobanner 2 percenta