tkkObčianske združenie Výchova umením – EduArt, Mesto Ružomberok,  Katolícka univerzita v Ružomberku a Spoločnosť Ježišova Vás srdečne pozývajú na prvý ročník Týždňa kresťanskej kultúry v Ružomberku, ktorý sa bude konať v termíne od 9. – 15. máj 2016. Počas TKK na Vás čaká bohatý program zameraný na kultúru a kresťanské hodnoty. Podujatia sa koná pod záštitou primátora mesta MUDR. Igora Čombora, PhD.


Zámerom TKK je poukázať na tradíciu kultúry a kresťanských hodnôt, ktoré sú v našom meste evidentné. Týždeň kresťanskej kultúry je apolitické občianske podujatie, ktorého cieľom je vytvoriť priestor pre verejnú diskusiu o mieste kresťanskej kultúry v dejinách, ale najmä v súčasnom živote mesta Ružomberok a jeho občanov. TKK má ambíciu stať sa tradíciou, ktorá by v meste Ružomberok každoročne v priebehu jedného týždňa skoncentrovala viacero podujatí osvetového a umeleckého charakteru.


Slávnostné otvorenie prvého ročníka Týždňa kresťanskej kultúry sa uskutoční v pondelok 9. 5. o 16:00 hod. v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku. Program otvorenia bude pozostávať zo sprístupnenia výstavy dokumentov a fotografií rodiny Munkovcov – kandidátov na blahorečenie a z iniciácie knihy Juraja Kuniaka a Jána Kudličku „Rosa Mystika“ podnecujúcu otázky o podobách a úlohe súčasného spirituálneho umenia.


 V stredu sa dianie presunie do centra mesta Ružomberok. V synagóge začne o 16:30 vernisáž výstavy fotografií Svet očami viery, počas ktorej budú ocenené víťazné práce autorov v jednotlivých tematických kategóriách: sakrálny motív, viera v živote človeka a príroda. Po nej bude nasledovať verejná dišputa o kresťanskej kultúre pod názvom Kresťanstvo – kultúra – hodnoty. Diskutovať budú:: doc. ThDr. Art. Lic. Rastislav Adamko, PhD., m. prof. KU, prof. Dr. phil. fac. theol. Peter Volek, Mgr. Katarína Matušková, PaedDr. Edita Príhodová, PhD. a – ako hosť – Mons. Marián Gavenda. Moderuje: doc. PhDr. ThDr. Stanislav Košč, PhD.


V synagóge bude podujatie pokračovať aj v nasledujúci deň tj. 12. 5. o 18:00 hod. Priestor dostanú ružomberských architekti, výtvarníci, hudobníci, ako aj široká verejnosť. Témou bude „Tvorba sakrálneho priestoru v súčasnej architektúre“ o otázka, čo robí posvätný priestor „posvätným“? Piatkový podvečer bude patriť gospelovej hudbe. Do kina Kultúra Vás 13. mája o 19:30 pozývajú ružomberské skupiny Juventus „Oldies“, Stano Košč a Kéfas. Týždeň kresťanskej kultúry ukončí organový recitál v podaní Davida di Fiore v kostola Povýšenie sv. Kríža obsahujúci aj dielo ružomberského hudobného skladateľa Petra Machajdíka.

 

 

február 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

banner web itlib

centrum spirituality

cetart button web

fond uk ku

gentes

logo spyt kniz

osservatore romano

scientia logobanner 2 percenta