srk4Dňa 23. februára 2021 sa rektorky a rektori slovenských vysokých škôl  stretli s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom a štátnym tajomníkom Ľudovítom Paulisom na Ekonomickej univerzite v Bratislave, aby prerokovali mimoriadne dôležité témy. Medzi ne patril návrh novely vysokoškolského zákona a prerozdelenie prostriedkov v rámci  Plánu obnovy. K prerokovaným témam členovia Slovenskej rektorskej konferencie prijali uznesenia.

 

SRK  zásadne nesúhlasí s mediálne prezentovaným návrhom MF SR na prerozdelenie prostriedkov v rámci „Plánu obnovy“ v časti „Vzdelávanie“. Sumu, vyčlenenú na hĺbkové reformy vysokého školstva v navrhovanom objeme približne 200 miliónov eur, považuje SRK za kriticky nedostatočnú a z hľadiska investičných stimulov do rozvoja vysokého školstva za demotivujúcu.

rusko maliarDoc. akad. mal. Pavol Rusko, ArtD. sa venuje textilu a textilnému dizajnu, komornej maľbe, kresbe a grafike, tvorbe objektov, interiérovej architektúre i grafickému dizajnu. Popri pedagogickej činnosti na Pedagogickej fakulte KU v Ružomberku pravidelne vystavuje a zúčastňuje sa umeleckých sympózií a workshopov doma i v zahraničí. Pri príležitosti jeho životného jubilea 60 rokov mu gratulujeme a prajeme najmä veľa kreatívnych podnetov. Zároveň prinášame krátky rozhovor s jubilantom.

 

Na Katolíckej univerzite v Ružomberku pôsobíte prakticky od jej založenia. Máte možnosť sledovať dlhodobý rozvoj tejto vzdelávacej inštitúcie. V čom vidíte dnes jej poslanie a jedinečnosť?

 

Áno dodnes si pamätám ako ma Otec biskup Tondra navštívil s Dr. Javorkom, ako vedúceho katedry Úžitkového umenia II., detašovaného pracoviska VŠVU v Bratislave so sídlom v Ružomberku, a žiadal ma o podporu myšlienky založenia Vysokej školy, ktorá by mala vychádzať z katolíckej morálky. Neskôr, v roku 1999 som sa stal súčasťou Pedagogického inštitútu sv. Ondreja a o rok nato vznikla Katolícka univerzita.

 

b.belák knihyUniverzitná knižnica KU v Ružomberku v uplynulých dňoch prijala dar z rozsiahlej osobnej knižnice PaedDr. Blažeja Beláka, prozaika, prekladateľa, bibliografa, zberateľa povestí, editora, filológa a pedagóga, v súčasnosti žijúceho v Martine.

 

Obsahový prierez knižných publikácií, ktoré obohatia fond UK KU (viac než 200 knižných titulov), sa dotýka oblasti biblistiky s dôrazom na pápežské dokumenty - encykliky, exhortácie, listy. V dare je rovnako zastúpená teológia, meditácie, duchovné eseje, politické dejiny Slovenska, jazykoveda, slavistika, dejiny slovenčiny a dejiny slovenskej literatúry.

 

kard dziwisz coaKatolícka univerzita v Ružomberku prijala srdečné blahoželanie k jubileu jej založenia od kardinála Stanisława Dziwisza. Ako uvádza vo svojom liste „nepochybne ide o významné študijné centrum, kde sa vzdelávanie uskutočňuje v súlade s kresťanskými hodnotami a v duchu učenia svätého Jána Pavla II.“.

 

Stanisław Jan kardinál Dziwisz je bývalým osobným tajomníkom krakowského arcibiskupa kardinála Karola Wojtyłu od roku 1966 a bol ním aj naďalej po jeho zvolení za pápeža od roku 1978, až do pápežovej smrti 2. apríla 2005. Od roku 2016 je emeritným arcibiskupom Krakowskej arcidiecézy. S vedením Katolíckej univerzity v Ružomberku je v úzkom kontakte od jej vzniku. Dôkazom srdečného vzťahu je aj jeho dar relikvie pápeža Jána Pavla II. Katolíckej univerzite.

plagat dod2021 kópia instaMilí uchádzači o štúdium, vážení rodičia, vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu nebude možné osobne tento rok nazrieť do priestorov našej univerzity. Napriek tomu sme pre Vás pripravili alternatívnu možnosť vo forme „virtuálneho“ Dňa otvorených dverí.

 

Aby sme Vám poskytli čo najviac informácií o možnostiach štúdia, podmienkach prijatia, aktivitách a službách, ktoré univerzita a jej jednotlivé fakulty poskytujú, dňa 3. februára 2021 tu pre Vás budú zástupcovia fakúlt k dispozícii prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

február 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU