aula tfOddnes nesie aula Teologickej fakulty v Košiciach meno po Troch košických mučeníkoch. Prečítajte si príhovor rektora, s ktorým vystúpil na dnešnej konferencii Fenomén mučeníctva v Košickej arcidiecéze, po ktorej nasledovalo slávnostné pomenovanie a požehnanie auly za prítomnosti veľkého kancelára KU a košického arcibiskupa Mons. Bernarda Bobera a ďalších slovenských biskupov a teológov.

 

   ,,V tomto roku si 7. septembra pripomenieme 400 rokov od mučeníckej smrti Marka Križina, Melichara Grodeckého a Štefana Pongráca. Je dôležité, že k tomuto výročiu je pripravená séria podujatí, vrátane nedávnej konferencie na gymnáziu tu v Košiciach a dnešnej konferencie o fenoméne mučeníctva v Košickej arcidiecéze. Je veľmi potrebné informovať verejnosť v čo najširšom rozsahu o príklade týchto troch statočných mužov a aktualizovať ich duchovný odkaz aj pre dnešnú dobu.

 

aula tf 2

 

Čo mňa osobne fascinuje na príbehu Košických mučeníkov, je ich odvaha. Odvaha postaviť sa presile. Odvaha byť verný. A rovnako odvaha nepoddať sa lákavým, ale falošným ponukám: ako vieme, Juraj Rákoczi ponúkol Marekovi Križinovi zhabané majetky ostrihomskej kapituly v Krásnej nad Hornádom. Aj z toho plynie ponaučenie: Svätci sú nepodkupní.

 

   Dôležité je, že všetci traja kňazi nepochádzali len zo šľachtických rodov, ale predovšetkým boli šľachticmi ducha. Preto aj dnes môžeme povedať, že nie je dôležité, odkiaľ pochádzate, ale čo z vás urobí Božia milosť a vlastná príčinlivosť. Osobitne ma udivuje ešte jedno, a to nízky vek Košických mučeníkov. Najmladšieho umučili len ako 30-ročného, najstarší z trojice mal 36 rokov. Všetci boli kňazmi len štyri až šesť rokov. Obdivujem ich, ako napriek relatívne mladému veku prijali hrozné utrpenie, len aby sa nesprotivili vlastnému svedomiu. Vydali to najvyššie svedectvo o Kristovi – svedectvo mučeníctva – ktoré nech sa nám stane zdrojom sily pre vlastný svedomitý život.

 

   Ako rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku som hrdý na to, že od dnešného dňa bude aula teologickej fakulty našej alma mater niesť meno po svätých Košických mučeníkoch. Tým väčšmi sa potvrdí prepojenosť s Ružomberkom, kde univerzitná aula nesie meno svätého Jána Pavla Druhého, ktorý v roku 1995 svätorečil Marka Križina, Štefana Pongráca a Melichara Grodeckého.

 

   Na záver by som rád zopakoval slová, ktoré Ján Pavol Druhý vyslovil pred takmer 24 rokmi pri návšteve Košíc: „Traja noví svätci pochádzali z troch rozdielnych národností, ale vyznávali tú istú vieru a s jej pomocou dokázali spoločne podstúpiť smrť. Nech ich príklad oživuje dnes v ich krajanoch úsilie o vzájomné porozumenie a nech posilní zväzky priateľstva a spolupráce.“

 

                                                      doc. Ing. Jaroslav Demko, CSc., rektor KU v Ružomberku

august 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU