2020 6 koronaOd marca 2020 prešla aj filozofická fakulta do dištančného módu fungovania v dôsledku pandémie a následných opatrení. Výučba i skúšanie prebiehalo prostredníctvom videokonferenčných hovorov, emailov či s využitím ďalších technológií. Napriek komplikovanej situácii si však naši študenti i zamestnanci našli čas na pomoc iným ľuďom, ktorí boli počas pandémie najviac zraniteľní.

 

Distribuovali potraviny seniorom, pomáhali v domovoch sociálnych služieb, ale zapojili sa tiež do menej bežných aktivít. Načítali rozprávku o koronavíruse pre deti či poskytli konverzácie v slovenčine.

 

Spomeňme aspoň niektoré z aktivít a dobrovoľníckych činov. Študentky a študenti psychológie boli tradične veľmi aktívni. Šili rúška pre Červený kríž a distribuovali ich pre deti a obyvateľov v detských domovoch a rómskych osadách v okolí Žiliny, Martina a v obci Lednica (Sarah Štefanková a Andrea Barková), venovali sa bezdomovcom (Ján Cibulka), piekli kváskový chlieb pre svoju komunitu v Žiline (Klaudia Kubalová), pomáhali v domove sociálnych služieb vo Varíne pri Žiline (Monika Slučíková a Janka Ďuríčková) aj v útulku pre psov v Ružomberku (Laura Peťová), nakupovali pre seniorov v Košiciach (Martina Hatoková) a pracovali v internetovej poradni pre mladých ľudí IPčko.sk (Zuzana Medlenová). Psychológ Juraj Holdoš navyše poskytoval online a telefonické psychologické poradenstvo v rámci svojej spolupráce s Poradenským centrum KU.

 

Rôznorodú pomoc realizovali tiež študentky a študenti učiteľstva slovenského jazyka a literatúry. Pomáhali starším a opusteným spoluobčanom, z vlastnej iniciatívy aj prostredníctvom mnohých občianskych združení, konfesijných spoločenstiev, samosprávnych krajov a pod. (Martin Junek, Terézia Vorčáková, Lucia Podstrelená, Kristína Volovská a Katarína Volovská) alebo šili rúška pre tých, ktorí ich potrebovali (Petra Pankuličová a Mária Šuťáková).

 

Do aktivít sa zapojili aj naši žurnalisti. Vyučujúca Terézia Rončáková spolu s ružomberskými skautmi šila rúška pre ÚVN. Zaujímavú formu si vybrala študentka Viktória Čudrnáková, ktorá nahrala/načítala rozprávku pre deti „Nezastaviteľní“. Tento príbeh pre deti predškolského a mladšieho školského veku vysvetľuje, čo je koronavírus a ako sa pred ním môžu chrániť.

 

Matúš Ján Capko a Paulína Kováčová zas poskytovali online konverzácie pre študentky slovenčiny zo Srbska, ktoré boli na našej univerzite na Erasmus+ pobyte. Keďže ako študentky slovenského jazyka si do Ružomberka prišli zdokonaliť aj komunikáciu v slovenčine, od marca sa ocitli v nemilej situácii. Boli na Slovensku, no nemohli sa v podstate skoro s nikým stretávať. Aspoň cez online videohovory tak mali šancu využiť to, že sú na Slovensku. Spomenúť treba tiež dobrovoľnícku činnosť Lotty Mižikovej v domove sociálnych služieb v Ružomberku, ktorá tam pomáhala a robila spoločnosť starým osamelým ľuďom.

 

Všetkým našim študentom a kolegom s veľkým srdcom, ktorí prekonali strach, aby pomohli ľuďom v núdzi, patrí naša veľká vďaka a uznanie. Som presvedčený, že uvedené príklady pomoci sú len malou ukážkou obetavosti našich ľudí a väčšina dobrovoľníkov a aktivistov ostáva skrytá, nie však Bohu, ktorý odmeňuje každý dobrý skutok.“

 

Marek Babic, dekan FF KU

 

Foto: Sarah (Unsplash)

apríl 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU