ku2020V stredu 1. júla 2020 sa na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU) uskutočnilo slávnostné ukončenie akademického roka 2019/2020 spojené so spomienkovou slávnosť pri príležitosti 20. výročia založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku.

 

Celodenný program slávnosti začal slávnostnou sv. omšou akademickej obce – Te Deum v Kostole sv. Rodiny v Ružomberku – Rybárpoli. Hlavným celebrantom bohoslužby bol Mons. Stanislav Zvolenský (bratislavský arcibiskup metropolita), koncelebrantmi Mons. Bernard Bober (košický arcibiskup metropolita), Mons. Tomáš Galis (diecézny biskup Žilinskej diecézy) a Mons. Ján Kuboš (spišský pomocný biskup). Metropolita Zvolenský sa vo svojom príhovore poďakoval zamestnancom univerzity za ich činnosť vo formovaní novej generácie nie len v oblasti poznatkov, ale aj v oblasti duchovnej a morálnej. Podotkol, že každá inštitúcia stojí na ľuďoch, na ich kvalite. Na kvalite zamestnancov stojí teda aj samotná kvalita Katolíckej univerzity.

Po sv. omši sa v Aule sv. Jána Pavla II. konalo slávnostné udeľovanie titulu „doctor honoris causa“ Dr.h.c. prof. PhDr. Ing. Štefanovi Kassayovi, DrSc. a čestného titulu „profesor emeritus“ prof. Ing. Eduardovi Bublincovi, CSc.

 

ku2020 a

 

Spomienková slávnosť sa následne presunula do priestorov Univerzitnej knižnice KU, kde sa v jej exteriéri uskutočnila krátka spomienka pri bustách spoluzakladateľov Katolíckej univerzity v Ružomberku Mons. Rudolfova Baláža a Mons. prof. ThDr. Františka Tondru.

 

ku2020 b

 

Významnou aktivitou zaradenou do plánu slávnosti bolo aj založenie Kabinetu dejín Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) a vytvorenie základu pre expozíciu o univerzite v priestoroch Univerzitnej knižnice KU. Cieľom jeho založenia je posilniť identitu a zvýšiť povedomie o KU. Kabinet dejín KU sa stane miestom stretnutia histórie, súčasnosti a vízií. Vznikne tak živý priestor, ktorý bude slúžiť na stretávanie, diskusie a vzájomné zdieľanie informácií, prezentáciu súkromných archívov i audiovizuálnych dokumentov. Tak ako je Univerzitná knižnica KU srdcom univerzity nielen pre študentov, zamestnancov ale aj odbornú verejnosť, tak aj Kabinet dejín KU bude slúžiť ako jedinečný bod, ktorý bude na jednom mieste prepájať výsledky výskumu a ich prezentáciu smerom navonok. Kabinet dejín KU bude slúžil nielen zamestnancov, študentom, absolventom KU (stretávanie klubu ALUMNI), ale aj všetkým záujemcom o históriu a aktuálne dianie na univerzite. Bude našou pamäťou a priestorom, kde by sme systematicky archivovali dokumenty a zachytili významné udalosti.

 

ku2020 c

február 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU