bombulaMilé študentky, milí študenti, vážení akademickí kolegovia, stojíme na prahu Vianoc, keď si pripomíname to, čo sa stalo v Betleheme pred 2000 rokmi – Spasiteľ prišiel na tento svet. Boh sa k nám sklonil a dal svojho Syna za nás.

 

Vianoce sú nielen pripomienkou toho, čo bolo, ale aj toho, čo bude – Boh príde znova, ako nás o tom uistil. Ako kresťania veríme na druhý príchod Krista, ktorý sa vráti ako Kráľ kráľov a Pán pánov – a vieme, že sa neho nemusíme báť, veď sme Boha spoznali už v betlehemskom príbytku: ako Boha, ktorý nás bezpodmienečne miluje a prijíma takých, akí sme.

 

Velikán svetovej literatúry Gilbert Keith Chesterton ešte v úvode svojej knihy Ohromné maličkosti hovorí o tom, že by sme sa mali stať očnými atlétmi, atlétmi oka. Myslí tým to, aby sme očné svaly namáhali, aby oko nezlenivelo a aby sme videli aj maličkosti, drobnosti a dokázali sa z nich tešiť. Aby sme dokázali žasnúť. Nad kým alebo nad čím chceme žasnúť toho roku nad betlehemskými jasličkami? "Cvičme oči, kým sa nenaučia vidieť prekvapivé skutočnosti," radí G. K. Chesterton.

 

Milí priatelia, kolegovia, študenti, prajem vám, aby teraz, počas tohoročných Vianoc, ktoré sú možno iné ako doposiaľ, ste vedeli vidieť, aby ste sa stali očnými atlétmi a radovali sa z narodenia Dieťaťa, ktoré prišlo spasiť svet.

 

Samozrejme, prajem vám aj veľa pokoja a radosti v kruhu rodiny, a keďže stojíme aj na prahu nového kalendárneho roka, želám vám v ňom pevné zdravie a študijné i tvorivé úspechy! Spomínal som to už viackrát, ale úprimne dúfam, že sa už čo najskôr stretneme na našej milovanej univerzite face-to-face.

 

Milí študenti, nevidím vo vás riziko, ale práve naopak, veľkú nádej do budúcnosti. Prosím, prijmite túto nádej, ktorá je aj nádejou vianočnou – v rodiacom sa novom živote.
 

                                                                            S úctou
                                                                doc. Ing. Jaroslav Demko, CSc.
                                                       rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku

február 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU