anton neuwirth22. januára si pripomenieme 100. výročie narodenia bývalého veľvyslanca Slovenska pri Svätej stolici a poslanca NR SR Antona Neuwirtha. Vo Vatikáne našu krajinu zastupoval v rokoch 1994 – 1998. Zomrel 21. septembra 2004 v Bojniciach. 

 

Na návrh Vedeckej rady Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku mu udelila Vedecká rada KU v roku 2005 čestný doktorát. V priestoroch Kabinetu dejín KU v Univerzitnej knižnici KU bude po jej otvorení možné navštíviť tematickú výstavu pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia, ktorá pozostáva z výberu textov z knižničného fondu UK KU. Rovnako bude možné zhliadnuť audiovizuálne dokumenty o živote a diele A. Neuwirtha.

 

Autobiografický dokument o živote Antona Neuwirtha: O čom je život?

 

 


MUDr. Anton Neuwirth sa narodil 22. januára 1921 do manželstva rímskokatolíčky a neologického žida a slovensko-maďarsko-nemeckej rodiny v Bystričanoch - Chalmovej. Ako často zdôrazňoval, rodinné prostredie bolo „školou náboženskej i národnostnej tolerancie“. Po absolvovaní židovskej základnej školy v Kapušanoch pri Prešove a Reálneho gymnázia v Žiline a Prievidzi sa zapísal na Lekársku fakultu UK v Bratislave, kde v roku 1946 získal titul MUDr. Počas štúdii sa Anton Neuwirth stal členom spoločenstva Rodina, ktoré počas druhej svetovej vojny viedol chorvátsky kňaz Tomislav Kolakovič. Spoločenstvo, ktoré prof. Kolakovič založil, pretrvalo oba totalitné režimy a stalo sa jedným z centier podzemnej cirkvi počas komunistického režimu.


Rok po ukončení štúdii vstúpil do manželstva s Evou Adamkovou a prešiel na Ústav pre lekársku chémiu LF UK. Neskôr získal štipendium ako vedecký spolupracovník prof. P. Karrera v Zürichu, kde absolvoval aj ďalšie dva semestre chémie. Komunistický prevrat v Československu znamenal pre A. Neuwirtha povinnosť vrátiť sa do vlasti a pomôcť k udržovaniu kultúry, ktorá sa stal terčom systematickej likvidačnej snahy vládnucej strany. Po návrate prednášal na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach lekársku biochémiu. Za nemarxistickú výučbu a činnosť v spoločenstve Rodina bol v roku 1953 zatknutý a odsúdený na dvanásť rokov väzenia za „velezradu a špionáž“.


Čas väzenia strávil v Ilave a Leopoldove. Po amnestii roku 1960 pôsobil ako odborný lekár v Žiline a primár Oddelenia klinickej biochémie v Čadci a vo Fakultnej nemocnici v Martin. Až do dôchodku r. 1989 sa podieľal na početných vedecko-výskumných prácach. Odvtedy sa plne angažoval za konštituovanie kresťanskej a demokratickej politiky na Slovensku. Stal sa poslancom Národnej rady Slovenskej republiky a čestným predsedom KDH. Pôsobil ako publicista, prednášal na témy z oblasti etiky, medicíny, politiky i duchovnej kultúry. V rokoch 1994 – 1998 bol veľvyslancom SR pri Svätej Stolici v Ríme. Zomrel 21. septembra 2004 v Bojniciach.

 

 

Zdroj: www.kolegium.org

február 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU