vendelin javorkaDnes je 55 rokov od smrti misionára a jezuitu Vendelína Javorku, ktorý založil kolégium Russicum a bol jeho prvým rektorom. Zomrel 24. marca 1966 v Žiline. „Patrón stratených prípadov“ je kandidátom na blahorečenie v Žilinskej diecéze.

 

Vendelín Javorka nesie viacero prívlastkov: jezuita, misionár, politický väzeň, vzdelanec, spisovateľ, rodák z Černovej, príbuzný Andreja Hlinku. Kňaz, ktorý pokrstil Silvestra Krčméryho a po návrate z gulagov bol s ním – a teda aj s podzemnou Cirkvou – v úzkom kontakte, kvôli čomu ho ďalej sledovala ŠtB.

 

Vendelín Javorka dostal za úlohu pripravovať sa na misijné účinkovanie v Rusku. Vybudoval a ako prvý rektor viedol v rokoch 1929-1934 pápežské kolégium Russicum, ktoré pôsobí dodnes. Vzhľadom na situáciu v Sovietskom zväze sa Javorka venoval najmä ruským emigrantom, a to v Ríme, v Číne i na Ukrajine. Russicum chápala vtedajšia ideológia a propaganda ako vatikánsku liaheň bojovníkov proti komunizmu a príslušnosť ku kolégiu sa považovala za špionáž.

 

Z Černovej do Žiliny. Cez celý svet

 

V roku 1944 Javorku zajala Červená armáda v Bukovine. Bol odvlečený do Sovietskeho zväzu a odsúdený na 17 rokov väzenia. Pravdepodobne vystriedal 11-12 pracovných táborov na severozápadnom Urale. Poloslepý Javorka sa z Ruska vrátil domov na Slovensko 21. apríla 1955. Zvyšok života žil v Žiline v povesti svätosti a vo veľkej úcte kňazov i laikov, o čom napokon svedčil aj jeho priam „manifestačný“ pohreb v čase hlbokého komunizmu, ešte v predjarí roka 1968.

 

Životný osud pátra Javorku vystihol jezuita a životopisec Rajmund Ondruš, ktorý o ňom napísal knihu Z Černovej do Žiliny cez Rím, Šanghaj a gulag (2008). Dnes organizuje farnosť Ružomberok-Černová pietnu spomienku spojenú so svätou omšou, prednáškou profesorky Emílie Hrabovec a jezuitu Branislava Dada.

 

Vendelín Javorka bude aj na Katolíckej univerzite

 

„Okrem týchto aktivít sa do bližšieho spoznávania zapojí aj Katolícka univerzita organizovaním konferencie historikov a odborníkov, otvorenej pre širokú verejnosť. Budem veľmi rád, ak by si naši študenti a pedagógovia osvojili Vendelína Javorku, ktorý, ako mi je známe, je patrónom stratených prípadov, teda neriešiteľných situácií či vecí, s ktorými si nevieme rady. To sa stáva každému, a preto potrebujeme pomoc zhora,“ hovorí rektor Katolíckej univerzity docent Jaroslav Demko. „Verím, že Javorka si nás získa a aj my prispejeme k šíreniu úcty, k poznaniu jeho príbehu a svojimi modlitbami sa pričiníme o to, že bude vyhlásený za blahorečeného. To by bola veľké vyznamenanie aj pre jeho rodnú Černovú, aj pre jezuitov, ktorí sú s Ružomberkom úzko spätí, a bola by to príležitosť mať aj pre Katolícku univerzitu svojho orodovníka v nebi.“

 

Rektor Jaroslav Demko odporúča nebáť sa zaradiť V. Javorku spolu s mnohými inými výnimočnými osobnosťami do akéhosi symbolického panteónu, ktorý nám môže byť inšpirujúci. „Všetci svätí boli z mäsa a kostí, a tým sú nám blízki. Nehanbime sa za nich, práve naopak, žime s nimi deň čo deň. Nájdime odpoveď, ako môže byť práve Vendelín Javorka na univerzite prítomný a živý.“

 

Katolícka univerzita zvlášť oceňuje, že v Žilinskej diecéze je poverený rozširovať úctu k V. Javorkovi náš bývalý kolega z filozofickej fakulty kňaz Ivan Moďoroši. Rovnako si prajeme, aby sa aj vďaka šíreniu povesti o pátrovi Javorkovi ešte viac prehĺbila vzájomná spolupráca KU s rehoľou jezuitov, Žilinskou diecézou i miestnou komunitou a veriacimi.

 

Modlitba za blahorečenie Vendelína Javorku

 

Bože, ty si svojho služobníka Vendelína Javorku ozdobil čnosťami pokornej poslušnosti, misionárskej horlivosti a odovzdanej služby a obety pre jednotu slovanských národov v tvojej Cirkvi.

Prosíme ťa, osláv ho u seba.

Pomáhaj nám aj nášmu malému národu nasledovať jeho príklad a daj nám tešiť sa z jeho modlitby a príhovoru.

Na jeho príhovor vypočuj našu prosbu, ktorú s vierou predkladáme...

A dopraj nám v tej istej viere, horlivosti a obeti vytrvať až do konca.

Skrze Krista, Pána nášho. Amen.

 

Vyslyšania na príhovor služobníka Vendelína Javorku prosíme nahlásiť na adresu svkprov@jezuiti.sk

apríl 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU