velkonocne sviatky„Bratia, pre Božie milosrdenstvo vás prosím, aby ste svoje telá prinášali ako živú, svätú, Bohu milú obetu, ako svoju duchovnú bohoslužbu.“ (Rim 12, 1)

 

Už viac ako rok trvajúca pandémia má s nadchádzajúcimi veľkonočnými sviatkami čosi spoločné: utrpenie. Počas pandémie mnohí naši blízki ochoreli, možno zomreli, iných postihol covid najmä ekonomicky, morálne alebo duševne. Určite ale nás obmedzil na našom bežnom fungovaní, plánoch do budúcnosti, do popredia dal „spoločnosť“ či „štát“, do pozadia (práva a slobody) jednotlivca.

S Veľkou nocou sa nám tiež spája utrpenie: vidíme trpieť bičovaného a tŕním korunovaného Ježiša, kráčajúceho po krížovej ceste, Ježiša ukrižovaného, dokonca mŕtveho a pochovaného.

 

Utrpenie, ktoré teda pomyselne spája súčasnú situáciu s Veľkou nocou spred viac ako 2 000 rokov, význam sviatkov vôbec neumenšuje, práve naopak. Ak je Veľká noc nádejou na naše zmŕtvychvstanie a spasenie, tak potom je nádejou aj na prekonanie mnohých  kríz, ktoré prežívame: pandemickej, politickej, ale zaiste „morálnej“ či krízy hodnôt.

 

Veľká noc je prejavom nekonečnej lásky Boha k človeku, ktorý, ako vieme, dal svojho Syna za nás. Sami vieme na vlastnej koži, aké nepríjemné je trpieť, zažiť bolesť. Nehovoriac o tom, aké ťažké je, keď trpí niekto z našich blízkych a milovaných. Dali by sme seba za druhých? A dali by sme život najbližšieho za iných, za „cudzích“?

 

Skutočnosť, že „Niekto“ trpel za naše hriechy, za nás ako takých, z čírej lásky k nám, nás musí hlboko preniknúť. Vieme, že Ježišova obeta nás definitívne oslobodzuje od hriechu a smrti: sme slobodní! Uvedomme si túto Božiu lásku, tento veľký Boží dar, ktorý sa nám každodenne dostáva. A keďže pravá Láska je darom pre druhých, milujme ich a konajme skutky lásky voči našim blížnym.

 

                                                                                                Jaroslav Demko

apríl 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU