pafos 2Celý nápad ohľadom vycestovania a štúdia na Cypre sa začal v našich hlavách rodiť po ukončení tretieho bakalárskeho ročníka. V odbore psychológia sme na Katolíckej univerzite v Ružomberku pokračovali aj v štúdiu magisterského stupňa a postupne sme si začali uvedomovať, že sa nám pomaly chýli ku koncu náš vysokoškolský čas. Preto sme začali uvažovať, ako tento čas využiť naplno.


Ivka možnosť vycestovania na Erasmus+ mobilitu využila už v druhom bakalárskom ročníku a strávila jeden semester na partnerskej univerzite v Portugalsku. Má na toto obdobie plno krásnych a nezabudnuteľných spomienok, a preto sa rozhodla zahraničný študijný pobyt v rámci tohto programu absolvovať opäť. Keďže sme sa o jej zážitkoch z Erasmu často rozprávali, zhodli sme sa, že ďalšie zážitky z Erasmu chceme mať spoločné. A tak sa začala naša spoločná študijná cesta na Neapolis University Pafos.

 

Obdobie pred vycestovaním bolo trošku náročnejšie. Všetky potrebné dokumenty, ktoré je nutné si zaobstarať pred odchodom, sa nám veľmi ľahko vybavovali vďaka pomoci ochotných pracovníkov na Referáte pre zahraničné vzťahy a mobility. Avšak všetko nám to trošku skomplikovala situácia na Slovensku súvisiaca s aktuálnou pandémiou. Keďže Cyprus zaradil Slovensko do kategórie B (rizikové krajiny), museli sme pred odletom absolvovať testovanie. Samotné cestovanie bolo kvôli opatreniam tiež o niečo komplikovanejšie. Vycestovať sa nám ale nakoniec podarilo.

 

Prvé dni sme ani nemohli uveriť, že sme naozaj tu. Prišlo nám to ako sen. Situácia na Cypre bola v tom čase v spojitosti s počtom nakazených osôb omnoho priaznivejšia než na Slovensku. Preto sme sa vôbec neobávali možnej nákazy. Dokonca aj po preukázaní platného negatívneho testu bol každý pasažier na letisku ešte raz otestovaný a do dvadsaťštyri hodín mu prišla správa o výsledku testu. Krátko po našom príchode na Cyprus sa situácia na Slovensku rapídne zhoršila a my sme si začali uvedomovať, že sme dostali jedinečnú príležitosť využiť tento čas na Cypre.

 

pafos

 

Náš príchod na partnerskú univerzitu bol tiež o niečo náročnejší. Vedúca katedry, s ktorou sme boli v kontakte, bola v tom čase chorá. Nemohla nám teda pomôcť vybaviť všetko potrebné ohľadne štúdia tak ako sme sa pred príchodom na univerzitu dohodli. Museli sme samé nadviazať kontakty s väčšinou vyučujúcich a zostaviť si študijné plány bez jej pomoci. Niektoré predmety tu sú vyučované len v gréčtine, a preto sú na preklad náročnejšie. Mnoho pedagógov je však veľmi ústretových a snažia sa nájsť spoločnú cestu, ktorá vyhovuje obidvom stranám.

 

Krásne, horúce počasie a čaro Pafosu nám pomohlo zahodiť všetky počiatočné problémy za hlavu a vydali sme sa za spoznávaním jeho krásnych zákutí. Napriek tomu, že počet obetí nákazy súčasnej pandémie je tu pomerne nízky, sú tu tiež dodržiavané rôzne bezpečnostné opatrenia. Patrí k nim napríklad nosenie rúšok v interiéroch a meranie teploty pred vstupom na univerzitu. Výučba je momentálne poskytovaná prezenčnou aj online formou.

 

Pafos je krásne mesto, ktoré živý cestovný ruch. Ľudia sú tu priateľskí, aj keď na všetko majú svoj čas. Každý deň sa snažíme prejsť aspoň 10 kilometrov, cvičíme a stále si kuchtíme dobré jedlo. A cítime sa tu ako v inom svete. Na mieste, kde je plno turistov i miestnych, kde sa ľudia zaujímajú, odkiaľ sme prišli a čo nás sem priviedlo.

 

V meste plnom histórie a kultúry, prístavu i širokého mora, osvetlených barov i hudby pouličných umelcov. I keď nevieme čo nám Pafos ešte prinesie, sme pripravené každú príležitosť prijať ako našu výzvu posúvať sa vpred.

 

Ivana Bakaričová, Petra Muchová

marec 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU