Každý človek pozná, aké je to,  keď nie je zdravý, keď mu nejaká časť tela ochorie. Napríklad, keď má človek chrípku, zlomí si nohu, alebo mu je zle od žalúdka. Vtedy zvyčajne navštívi lekára, ktorý mu predpíše liek. Aj príbuzní a priatelia ochorenie vidia a chorého povzbudzujú, prípadne  sa o neho starajú do jeho vyliečenia.

Čo ak človek pociťuje vnútornú nepohodu, ktorá ho  obťažuje a unavuje  v každodennom živote? Keď jeho trápenie nie je navonok viditeľné? Keď má psychické problémy v rôznej miere, napr. strachy, smútky, obavy, úzkosť, depresiu, paniku, nutkavé stavy, závislosť ...?

Vtedy má možnosť obrátiť sa  na odborníka, ako je psychológ (prípadne psychoterapeut a psychiater).

 

Psychológ v Poradenskom centre

 

Psychológ je vysokoškolsky vzdelaný odborník, ktorý  vyštudoval odbor psychológia (vedu o psychike a jej procesoch) na univerzite. Psychológia má rôzne zameranie ako napr.: poradenská, klinická, školská, pracovná psychológia, atď.

Na Katolíckej univerzite v Poradenskom centre pracujú poradenskí psychológovia.  Ak sa skontaktujete so psychológom, pomôže vám zorientovať sa vo vašich duševných problémoch, podporí vás, vypočuje, a po dohode a konzultácii s vami, odporučí pre vás najvhodnejší spôsob poradenstva.

 

Ako na to?

Na konzultácie sa odporúčame objednať (osobne, telefonicky, alebo emailom: psychologickaporadna@ku.sk).  Každý objednaný klient má  potom zabezpečený nerušený, vyhradený čas len pre seba (zväčša je to 60 minút). Môžete však skúsiť prísť priamo do Centra a spýtať sa, či má momentálne psychológ pre vás voľný priestor. Každý poradca si váži odvahu, ktorú klient preukáže, keď „zaklope“ na jeho dvere. Ku svojmu klientovi má úctu a vie, že je to jedinečná a neopakovateľná osobnosť.

Čo sa deje počas stretnutia?

Konzultácia u psychológa má charakter rozhovoru. Pre klienta je pozitívne – a psychológ sa o to snaží – ak sa medzi nimi utvorí uvoľnený, dobrovoľný a nenútený vzťah vzájomnej dôvery. Všetky informácie o klientovi sú dôverné. Psychológ pomáha klientovi poznať seba samého, jeho schopnosti, osobnosť, záujmy, potreby a iné. Pomáha mu uvedomiť si vlastnú pozíciu v spoločnosti, chápať vlastnú minulosť i konkrétnu životnú situáciu a podporiť jeho pozitívny vývin.

Od klienta sa zväčša očakáva aktívna spolupráca. Psychológ sa snaží klienta „len“ sprevádzať pri riešení jeho problému alebo ťažšieho životného obdobia. Keď klient zvládne svoj problém, má zo seba dobrý pocit, zdravšie sebavedomie a v prípade obnovenia sa problému už vie, „ako na to“ .

Poradenstvo môže zahŕňať  jedno stretnutie alebo sú potrebné viaceré sedenia. Na ďalšej spolupráci, o nasledujúcom stretnutí, o novom postupe či ukončení sa psychológ a klient vždy vopred dohodnú.

 

Psychiater a lieky

Psychológovia nepredpisujú lieky. Lieky na duševné problémy môže predpísať iba lekár-psychiater. Je to vysokoškolsky vzdelaný odborník (vyštudoval na lekárskej fakulte) so špecializáciou zameranou na psychiatriu. Pri niektorom type ťažkostí sú lieky nevyhnutné pre znovunadobudnutie duševného zdravia a pohody.

 

Predsudky a obavy z návštevy

Na našom území sa stretávame s mnohými predsudkami a obavami z návštevy takéhoto odborníka. Niektorí dokonca radšej navštívia ľudových liečiteľov, čo môže byť pre psychiku aj dušu výnimočne škodlivé! V zahraničí je spolupráca odborníkov na psychické problémy a odborníkov na telesné problémy oveľa rozvinutejšia. Príčina, prečo sa ľudia obávajú navštíviť psychológa alebo psychiatra, sa často spája s obavami, napr. že ich iní, druhí, rodina, blízki, známi, kamaráti, priatelia alebo spolupracovníci budú považovať za nenormálnych. Preto sa niekedy stáva, že ľudia svoje duševné trápenia dlho skrývajú, prekonávajú sami a v tajnosti. Časom ich to môže viac vyčerpávať a unavovať.

V skutočnosti to, ak si človek dokáže priznať, že má problém, ktorý nevie sám riešiť a požiada o pomoc, je znakom jeho zrelosti a „normálnosti“.

Spracovala Mgr. Bieleková , psychologička, podľa:

-článku: http://www.zzz.sk/?clanok=7111 (autor: PhDr. Rita Švihranová, vydaný: 09.10.2009),

-Koščo, J. a kol.: Poradenská psychológia. SPN, Bratislava 1987
jún 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU