„Krása môže zachrániť svet“

    Ružomberok opäť rozozvučal spev stredoškolských speváckych zborov
    „Krása môže zachrániť svet“

    Ružomberok opäť rozozvučal spev stredoškolských speváckych zborov. Už šiesty rok sa pod záštitou Gymnázia sv. Andreja a Katedry hudby PF KU v Ružomberku konal v dňoch 20. – 22. apríla Medzinárodný festival (stredo)školských speváckych zborov Cantare Choraliter 2023. Ide o festival nesúťažného charakteru, na ktorom sa prezentujú najmä zbory stredných škôl. Mladí zanietení speváci sa stretávajú a delia o svoju radosť z hudby so svojimi rovesníkmi.

    Hlavnou myšlienkou podujatia však nie je len prežiť spoločnú radosť zo spevu a hudby, vzájomne sa inšpirovať a povzbudiť na ceste za umením, nadviazať nové priateľstvá, ale i podeliť sa o túto radosť s ostatnými, a to sa skutočne podarilo. Prvý festivalový podvečer patril jeho oficiálnemu slávnostnému zahájeniu spoločnou svätou omšou, ktorú slávil prodekan pedagogickej fakulty Rastislav Adamko. Vo svojom zamyslení prehovoril k mladým, vyzdvihol ich talenty a poukázal na potrebu ich rozvíjania. Večer ďalej patril stretnutiu všetkých zborových skupín, počas ktorého pracovali na nácviku spoločného repertoáru, ako speváci, tak i členovia komorného orchestra.

    Do tohto ročníka sa zapojilo sedem speváckych telies. Na festivale vystúpili so svojím repertoárom členovia zborov Goretti z Pedagogickej a sociálnej akadémie sv. Márie Goretti v Čadci, Javorčatá z Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa v Banskej Bystrici, Sonus Sanctae Editae z Gymnázia sv. Edity Steinovej v Košiciach, domáce telesá Coro di san Andrea z Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku a univerzitný zbor Benedictus. Výnimočnosť tohto festivalu podčiarkuje účasť zahraničných zborov, a to AVE z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži v Českej republike a Rapsodia z partnerskej školy v poľskom meste Chelm.

    Program festivalových dní zahŕňala prehliadka zúčastnených zborov, ktorá sa konala v piatok dopoludnia v Aule Jána Pavla II. v priestoroch PF KU. Jednotlivé zbory predniesli pod vedením svojich vedúcich pestrý slovenský i zahraničný repertoár za sprievodu rozličných hudobných nástrojov. Mladícky entuziazmus a energia nenechali nikoho chladným. Tak ako po iné roky, i teraz bola neoddeliteľnou súčasťou prehliadky anketa, v ktorej mali prítomní možnosť vyberať zo všetkých interpretovaných piesní tú, ktorá sa v ďalšom ročníku stane jednou zo spoločných piesní. Repertoár bol zaujímavý a my sme zvedaví, ktorá pieseň o rok zaznie.

    Výkony zborov boli vynikajúce. Čím by však bol taký zbor, ak by nemal na svojom čele zbormajstra? Ďakujeme všetkým nadšencom a pedagógom, ktorí sa ujímajú tejto „zbormajstrovskej“ zodpovednosti, rozvíjajú nadanie mladých a prostredníctvom zborového spevu prehlbujú ich vzťah k hudbe. Ďalšia, ešte väčšia vďaka patrí tým, ktorí vedú a organizujú toto vzácne podujatie. V mene všetkých ďakujeme pedagogičke Gymnázia sv. Andreja Anne Viglašovej, ktorá priniesla myšlienku vytvoriť festival tohto druhu, a samozrejme  riaditeľovi gymnázia Kamilovi Nemčíkovi, ktorý je pre všetkých mladých úžasným vzorom a oporou. Ten sa totiž okrem organizácie podujatia ujal i mikrofónu a zaspieval si spolu so svojimi študentmi. V neposlednom rade posielame slová vďaky  pedagógom Katedry hudby PF KU, vedúcej Katedry hudby Zuzane Zahradníkovej a profesorovi Rastislavovi Adamkovi. Vďaka ich umeleckému vkladu z roka na rok rastie umelecká úroveň tohto podujatia, a tak v ružomberskej kultúre zanecháva nezmazateľnú stopu. 

    Vyvrcholením festivalu Cantare Choraliter bol slávnostný záverečný koncert, ktorý sa konal v piatok 21. apríla o 18. hodine vo Farskom kostole sv. Ondreja. Hostí večerom sprevádzali pedagógovia Gymnázia sv. Andreja, riaditeľ gymnázia Kamil Nemčík a Martina Galanová. Mladí speváci poslucháčom v dvoch hodinách odovzdali to najlepšie zo seba. V priestoroch chrámu znel oduševnený spev spevákov plných nadšenia a entuziazmu. Repertoár bol veľmi pestrý. Večerom zaznela hudba rôznych štýlových období a žánrov, počnúc tvorbou barokového velikána Johanna Sebastiana Bacha, končiac v tvorbe súčasných autorov gospelovej a populárnej hudby. I v tom tkvie jedinečnosť tohto festivalu. Atmosféra bola skutočne úžasná. V tvárach poslucháčov sa zrkadlil obdiv a pokoj. A ako sa hovorieva – to najlepšie na koniec, tak sa aj stalo. Všetci spojili svoje sily. V tomto momente patrí osobitá česť vzrastom útlej, no umelecky zdatnej dirigentke Zuzane Zahradníkovej, pod ktorej taktovkou odzneli okrem vznešenej interpretácie univerzitného zboru Benedictus i skladby spoločného repertoáru všetkých zúčastnených zborov. Na záver koncertu sa tak pod jej rukami ocitlo takmer 300 spevákov a inštrumentalistov. Neopakovateľný zážitok z interpretácie spoločných skladieb bol umocnený sprievodom komorného orchestra, ktorý odborne viedol profesor Rastislav Adamko. Na nástrojoch hrali pedagógovia a poslucháči Katedry hudby, no veľkým prínosom boli i učitelia a žiaci ZUŠ Ľudovíta Fullu a ďalší hostia. Tu máme ukážkový príklad toho, že na vytvorenie niečoho úžasného netreba viac ako spojiť sily. Pre účinkujúcich bol odmenou neutíchajúci potlesk a „standing ovation“ preplneného kostola. Podporu umelcom prišli prejaviť mladí i starí. Veríme, že každý si našiel niečo pre seba. Pre tých, ktorí koncert nestihli, alebo by sa chceli vrátiť späť do koncertného večera a skladby si opäť vypočuť, pripravuje Gymnázium sv. Andreja videozáznamy, ktoré budú sprístupnené na školskom Youtube kanáli.

    A čo dodať na záver? Vo festivale sa nesie veľmi pekné a silné posolstvo, ktoré je v súčasnosti stále aktuálnejšie. Vyzdvihol ho svojimi slovami aj súčasný dekan ružomberského dekanátu Dušan Pardel. Najväčšia sila sa ukrýva v spoločenstve a spolupráci. Preto nezabúdajme spájať svoje sily a robiť z nášho sveta krajšie miesto i za pomoci hudby, tak ako tomu bolo na festivale Cantare Choraliter, pretože: „Krása môže zachrániť svet!“

    Autor: Kristína Magátová