Medzinárodné členstvá
Katolícka univerzita v Ružomberku je aktívnou súčasťou viacerých medzinárodných sietí a partnerstiev, ktoré podporujú akademickú spoluprácu, výskum, výmenu poznatkov a rozvoj hodnotového vzdelávania. Účasť v týchto členstvách nám umožňuje zapájať sa do globálnych diskusií, realizovať spoločné projekty a posilňovať našu úlohu vo vzdelávacom priestore Európy aj sveta.
Európska federácia katolíckych univerzít (FUCE)
FUCE vznikla v roku 1991 s cieľom podporiť spoluprácu medzi katolíckymi univerzitami v Európe. Zameriava sa na akademickú, výskumnú a kultúrnu výmenu a podporu európskej integrácie. Každoročne organizuje valné zhromaždenia, kde sa diskutujú spoločné projekty, štipendiá a vývoj siete. FUCE zdôrazňuje význam identity a poslania katolíckych univerzít v dnešnej spoločnosti. Naša univerzita je hrdým členom tejto siete.
Partnerstvo katolíckych univerzít (CUP)
Partnerstvo funguje pod vedením Nanovic Institute na University of Notre Dame (USA). Jeho cieľom je podpora a obnova katolíckych univerzít v postkomunistických krajinách Európy. Od roku 2005 organizuje každoročné konferencie v rôznych európskych mestách. Inštitút prepája výskum, výučbu a verejný diskurz na tému európskych štúdií. Naša univerzita je súčasťou tejto cennej iniciatívy.
Medzinárodná federácia katolíckych univerzít (IFCU)
IFCU združuje katolícke univerzity z celého sveta a podporuje ich akademickú spoluprácu a výmenu skúseností. Zameriava sa na reflexiu katolíckej identity v kontexte výskumu, vzdelávania a spoločenskej angažovanosti. Organizácia vznikla v roku 1924 a má dnes viac ako 250 členov. IFCU tiež podporuje rovnosť, diverzitu a trvalo udržateľný rozvoj. Naša univerzita je členom tejto prestížnej federácie.
Three Seas University Network (3SUN)
3SUN prepája univerzity z krajín Iniciatívy Trojmoria s cieľom podporiť ekonomický rast cez výskum, inovácie a vzdelávanie. Sieť zdôrazňuje prepojenie vedy s praxou a zameriava sa na riešenie regionálnych výziev. Cieľom je aj posilnenie partnerstiev, realizácia spoločných projektov a získavanie európskych grantov. Dôležitú úlohu zohráva výmena poznatkov a internacionalizácia vzdelávania. Sme aktívnym členom tejto perspektívnej siete.
Baltský univerzitný program (BUP)
BUP je sieť univerzít v oblasti Baltského mora, ktorá podporuje vzdelávanie a výskum v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. Založený bol v roku 1991 a je koordinovaný Univerzitou v Uppsale vo Švédsku. Program ponúka kurzy, semináre, výskumné projekty, výmenné pobyty a publikácie. Venuje sa témam ako životné prostredie, spoločenské výzvy či regionálny rozvoj. Členstvo v BUP posilňuje naše environmentálne a medzinárodné aktivity.
Magna Charta Observatory (MCO)
Magna Charta Observatory je medzinárodná organizácia, ktorá chráni akademickú slobodu a autonómiu univerzít. Vznikla v roku 1988 v Bologni pri príležitosti 900. výročia založenia tamojšej univerzity a stojí za dokumentom Magna Charta Universitatum, ktorý definuje základné princípy slobodného a nezávislého univerzitného vzdelávania. Členstvo v tejto sieti umožňuje univerzitám zdieľať dobré praxe, zapájať sa do medzinárodných diskusií a upevňovať princípy akademickej integrity. MCO organizuje konferencie, poskytuje poradenstvo a vydáva odborné materiály na podporu univerzitnej autonómie po celom svete.