Projekt excelentných výskumníkov zahájený
Teologický inštitút v Spišskej Kapitule, ako súčasť Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku, cieľavedome rozvíja svoje pedagogické, vedecké a rozvojové aktivity s cieľom prispieť k zvýšeniu akademickej prestíže celej univerzity. Jedným zo strategických cieľov rozvoja je vytváranie priestoru pre medzinárodnú spoluprácu a etablovanie sa na platformách, ktoré patria do jadra súčasných trendov v rámci EÚ. Takou je aj grantový projekt Štipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky, ktorí spadajú do kategórie R3. Ide o vytvorenie podmienok pre výskum na univerzitách a vzdelávacích inštitúciách, ktorý povedú etablovaní odborníci so skúsenosťami s nezávislou vedeckou prácou, kvalitnými medzinárodnými publikáciami a vedením výskumných projektov. Projekt je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti Úradu vlády Slovenskej republiky v rámci investície 3: Excelentná veda. Cieľom je podpora najlepších vedcov naprieč všetkými sektormi výskumu a vývoja na Slovensku, pričom vytvorenie príležitostí pre medzinárodnú spoluprácu so zahraničnými špičkovými bádateľmi má priniesť nielen zlepšenie výskumnej činnosti v domácom prostredí, ale tiež zviditeľnenie slovenských akademických entít v medzinárodnom výskumnom priestore.
Projekt bol prvý krát spustený v roku 2023 a my sme sa chopili ponúknutej príležitosti. V rámci spoločenských a humanitných vied sa na Slovensku do projektu zapojilo 14 slovenských vysokých škôl a 10 ústavov Slovenskej akadémie vied. Celkovo podané žiadosti dosiahli úctyhodný počet 165. V rámci Kňazského seminára v Spišskej Kapitule sme podali 6 žiadostí, pričom všetci autori projektov v čase ich podania pracovne pôsobili v zahraničí. Vďaka rýchlej a odvážnej iniciatíve rektora Majdu, medzinárodným skúsenostiam profesora Akimjaka a logistickej zručnosti dr. Hubkovej a Ing. Jurčovej, sme vo vysokej konkurencii obstáli veľmi dobre a pre náš inštitút sme získali 2 štipendiá. Pánu Bohu za to patrí naša úcta a vďaka.
S radosťou konštatujeme, že obidva vedecké tímy pod vedením excelentných výskumníkov Doc. PhDr. Tibora Máhrika, PhD. (ČR) a Dr. Leonarda Florina Stana (Kanada) zahájili svoju činnosť od 1. septembra 2024. Za zmienku stojí skutočnosť, že obaja výskumníci mali v minulosti možnosť študovať v St. Olaf College v Northfielde (USA), kde sa spoznali s profesorom Králikom. Profesor Králik má so St. Olaf College dlhoročnú spoluprácu a vďaka špičkovému výskumnému centru diela S. Kierkegaarda v rámci Hong Library v Norfielde a Kierkegaard Circle na University of Toronto získal mnohé medzinárodné kontakty, z ktorých profituje aj náš inštitút. Profesor Králik ochotne svojou expertízou prispel k úvodným konzultáciám a koncipovaní štruktúry v prípade obidvoch projektoch.
Naši noví kolegovia a ich tímy sa s plným nasadením pustili do pracovných aktivít pri napĺňaní cieľov projektu. V septembri sa aktívne zúčastnili 11th EDUCATION CULTURE SOCIETY CONFERENCE 2024 vo Wroclawi (Poľsko), kde prezentovali svoje prvé vedecké štúdie pod afiliáciou nového pracoviska, ktoré budú publikované v databázach WOS a SCOPUS. Dr. Stan bol nápomocný kolegom v editovaní ich štúdií v anglickom jazyku.
Na záver nám dovoľte poďakovať pánovi dekanovi FPVaI prof. Františkovi Petrovičovi za jeho cenné rady a konzultácie z oblasti projektu Plánu obnovy, bez neho by sme neboli takí úspešní.
Všetkým želáme, aby Pán Boh viedol ich kroky a udelil im svoje milosti potrebné k naplneniu stanovených cieľov.
TI TF KU