Stretnutie s veľvyslankyňou Španielska a prezidentom Kierkegaardovej spoločnosti v Španielsku s pracovníkmi UKF Nitra a TI TF KU v Spišskej Kapitule
Jej excelencia, veľvyslankyňa Španielskeho kráľovstva Lorea Arribalzaga Ceballos, slávnostne otvorila Dni španielskej kultúry na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Toto významné kultúrno-akademické podujatie, ktoré pripomína historické a súčasné väzby medzi Slovenskom a Španielskom, sa uskutočnilo za prítomnosti početných hostí z akademického aj diplomatického prostredia.
Pri tejto príležitosti veľvyslankyňa prijala dvoch významných prezidentov Kierkegaardovej spoločnosti – profesora José Garcia Martina, ktorý zastupuje španielsku sekciu, a profesora Romana Králika, pracovníka TI TF KU v Spišskej Kapitule a prezidenta Kierkegaardovej spoločnosti na Slovensku. Obidvaja akademici sú známi svojou dlhoročnou aktívnou spoluprácou, ktorá priniesla významné výsledky nielen v akademickej, ale aj kultúrnej oblasti.
Profesori Martín a Králik spolupracujú na viacerých spoločných publikáciách, vedeckých štúdiách publikovaných v prestížnych databázach Web of Science a Scopus, ako aj na spoločných projektoch, do ktorých sa zapojili odborníci z Teologického inštitútu KU na Spiši a UKF v Nitre. Tieto projekty nielenže prispievajú k rozvoju akademického prostredia, ale tiež posilňujú medzinárodné vzťahy medzi Slovenskom a Španielskom.
Vďaka iniciatíve profesora Romana Králika majú študenti a pracovníci našich univerzít jedinečnú príležitosť absolvovať stáže pod vedením profesora Martína priamo v Španielsku. Takéto stáže ponúkajú mladým bádateľom a pedagógom jedinečnú príležitosť získať medzinárodné skúsenosti, ktoré prispievajú k rozvoju ich odborných znalostí a jazykových kompetencií. Pani prorektorka pre medzinárodné vzťahy sa okrem stretnutia s pani veľvyslankyňou Španielska stretla s oboma profesormi. Pri tejto príležitosti boli podpísané nové projekty, akceptácie Erasmus stáží a tiež bol predĺžený jeden projekt s Teologickým inštitútom KU v Spišskej Kapitule.
Stretnutie s veľvyslankyňou tak nebolo len vzácnym formálnym aktom, ale významným prejavom podpory slovensko-španielskej spolupráce v oblasti kultúry a vzdelávania.