Kto je emeritný profesor Milan Ligoš?

    14. máj 2025
    Katolícka univerzita udelila Milanovi Ligošovi čestný titul "profesor emeritus" dňa 14.5.2025.
    Kto je emeritný profesor Milan Ligoš?

    Prof. PaedDr. Milan Ligoš, CSc. (*1949) je významnou osobnosťou slovenskej pedagogiky a kľúčovou postavou Katolíckej univerzity v Ružomberku, na ktorej pôsobil od jej samotných začiatkov. Po viac než dvadsaťročnej praxi v školstve na všetkých stupňoch vzdelávania a v ďalšom vzdelávaní učiteľov slovenského a nemeckého jazyka sa stal v roku 1994 členom prípravného výboru a neskôr zástupcom riaditeľa Pedagogického inštitútu sv. Ondreja. V tejto pozícii sa výrazne podieľal na tvorbe študijných programov, organizácii prvého akademického roka a získavaní odborníkov pre vznikajúcu fakultu.

    Od roku 1995 zastával funkciu prodekana pre vzdelávanie na Katecheticko-pedagogickej fakulte, v roku 2000 sa stal povereným dekanom Pedagogickej fakulty a následne aj prorektorom Katolíckej univerzity v Ružomberku. Jeho koncepčné a organizačné schopnosti boli kľúčové pri etablovaní univerzity v slovenskom i medzinárodnom priestore, pričom sa aktívne zúčastňoval aj na príprave akreditačných procesov a integrácii pracoviska do širšieho vysokoškolského kontextu.

    Od roku 2003 zastával Milan Ligoš funkciu profesora na Katedre slovenského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty KU. Ťažiskom jeho pôsobenia bol výskum a výučba teórie vyučovania slovenského jazyka so zameraním na rozvoj učebnej motivácie žiakov. Významné sú jeho vedecké výstupy, ako habilitačná práca „Možnosti rozvíjania vnútorných dynamických síl osobnosti žiaka vo vyučovaní slovenského jazyka“, monografia „Motivačné a duchovné rozmery vyučovania slovenského jazyka“ či dvojdielna vysokoškolská učebnica „Základy jazykového a literárneho vzdelávania“, ktorá sa stala základom pre výučbu didaktiky slovenského jazyka na viacerých slovenských a českých univerzitách.

    Ako vedúci riešiteľ viacerých výskumných projektov sa zameriaval na inovácie vo vyučovaní materinského jazyka, interdisciplinárny výskum motivácie žiakov a implementáciu výsledkov do pedagogickej praxe. Jeho publikačná činnosť zahŕňa desiatky štúdií, prednášok a monografií, ktoré významne ovplyvnili kurikulárnu transformáciu a prípravu učiteľov slovenčiny. Početné zahraničné stáže a konferenčné účasti, predovšetkým v nemecky hovoriacich krajinách prispeli k zasadeniu jeho vedeckej práce do medzinárodného priestoru.

    Profesor Ligoš bol členom viacerých vedeckých rád, odborných komisií (vrátane troch funkčných období v komisii KEGA), členom skupín expertov podieľajúcich sa na príprave a implementácii národných projektov v oblasti vzdelávania, mnohonásobným recenzentom rozličných vedeckých publikácií, členom redakčných rád pedagogicko-lingvistických vedeckých časopisov. V niektorých týchto pozíciách pôsobí doteraz.

    Za svoju prácu získal viacero ocenení, medzi nimi Medailu rektora KU za zásluhy o vznik univerzity, Ďakovný list ministerky kultúry za dlhoročný pedagogický a vedecký prínos v oblasti teórie vyučovania či Pamätný list primátora mesta Ružomberok. Svojou celoživotnou prácou a vedecko-pedagogickým nasadením profesor Milan Ligoš zásadne prispel k rozvoju Katolíckej univerzity v Ružomberku a k formovaniu generácií učiteľov.

     

    Zostavil: Mgr. Štefan Samuel Mahút, PhD., dekan Filozofickej fakulty KU