Oratórium spojilo zbory troch krajín

  Oratórium spojilo zbory troch krajín

  Vo štvrtok 2. marca 2023 vo večerných hodinách univerzitný spevácky zbor Benedictus z Katolíckej univerzity v Ružomberku splnil svoj cieľ a niekoľkomesačnú spevácku prípravu zavŕšil v Jeruzalemskom divadle, kde odznelo veľkolepé hudobné dielo súčasnej izraelskej skladateľky Efrat Rachel Gerlich - Oratórium Daniel.

  100-členný symfonický orchester v Jeruzaleme, 80-členný medzinárodný zbor (vrátane toho Ružomberského), 6 sólistov a rozprávač pod dirigentskou taktovkou Eliho Jaffe ponúkli zaplnenému hľadisku takmer dve hodiny hudobnej drámy, vzrušenia a emócií vyplývajúcich z hudobného stvárnenia biblického príbehu o Danielovi a jeho spoločníkoch. Ich viera, odvaha a vernosť jedinému a pravému Bohu bola presvedčivo podaná v 23 častiach oratória popretkávaného výňatkami z Božieho slova v hebrejskom jazyku. 

  Premiérové uvedenie tohoto diela vyvolalo v obecenstve nejeden spontánny potlesk a diváci vyjadrovali účinkujúcim svoje uznanie a vďaku nadšeným spôsobom. Oratórium odznelo aj v online priestore a tak mali možnosť sledovať tento mimoriadny hudobný projekt mnohí ďalší poslucháči z Izraela, Slovenska a ďalších krajín.

   

  Správy z regiónov RTVS

  Zdroj: RTVS