Kurz vysokohorskej turistiky 

    Kurz vysokohorskej turistiky na KTVŠ 2024
    Začiatok (dátum, čas):12. 11. 2024, 9:29
    Koniec (dátum, čas):19. 11. 2024, 9:29

    Kurz vysokohorskej turistiky 

     

    V dňoch 25. až 27. októbra sa študenti z Katedry telesnej výchovy a športu zúčastnili výcvikového horolezeckého kurzu na Liptove v Ružomberku a v jeho okolí. Cieľom kurzu bolo poskytnúť účastníkom základné zručnosti a vedomosti potrebné pre bezpečný pohyb v horskom teréne ako aj na horskej zaistenej ceste. Pod odborným vedením inštruktora Mgr. Ľuboslava Šišku, PhD. si študenti osvojili teoretické i praktické základy horolezectva a vysokohorskej turistiky, pričom sa kládol dôraz na bezpečnosť, správne používanie výstroje ako aj orientáciu v teréne.

    Jedným z atraktívnych aktivít kurzu bola návšteva Via Ferraty Dve Veže, ktorá patrí medzi obľúbené destinácie v regióne Liptov. Ferrata poskytla ideálny terén na precvičenie lezeckých techník a koordinácie, pričom jej rôznorodé úseky otestovali fyzickú zdatnosť, vytrvalosť a odolnosť všetkých zúčastnených študentov. Účastníci si mohli vyskúšať viaceré typy umelého istenia ako sú oceľové laná, kramle, kolíky, ako aj mierne previsnuté rebríky. Spoločne absolvovali trasy s rôznou náročnosťou, B – mierne obťažné trasy, C – ťažké trasy, D – veľmi ťažké trasy. Pre mnohých študentov to bola prvá skúsenosť s takýmto typom lezenia, čo im prinieslo nielen adrenalín, ale aj hlbší rešpekt k prírode a jej nástrahám.

    Okrem lezeckých techník sa študenti oboznámili so základmi vysokohorskej turistiky, vrátane orientácie v horskom teréne, plánovania trasy a hodnotenia rizika vo vysokohorskom priestore. Súčasťou kurzu bolo aj štúdium potrebných environmentálnych zásad a zodpovedného prístupu k prírode, čo je dôležitou súčasťou horských aktivít ako aj samotného pobytu v horách. Na záver kurzu si účastníci pochvaľovali získané skúsenosti a zručnosti, ktoré im umožnia bezpečne sa pohybovať v náročnejšom horskom prostredí. Tento kurz bol nielen príležitosťou na osobný a profesionálny rozvoj, ale aj na utuženie vzťahov a tímovej spolupráce medzi študentmi a vyučujúcimi.

     

    Jozef Zentko