Umelecké vzdelávanie v centre pozornosti: Jedenásty ročník konferencie Ars et Educatio

    Umelecké vzdelávanie v centre pozornosti:  Jedenásty ročník konferencie Ars et Educatio

    V dňoch 19.-21.11. 2024 sa v priestoroch Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku uskutočnil už XI. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie Ars et Educatio, ktorá sa  každoročne koná s cieľom reflektovať aktuálne otázky umeleckého vzdelávania a prepojenia teórie s praxou na všetkých stupňoch vzdelávania. Konferenciu organizovala Katedra hudby v spolupráci s Katedrou výtvarnej výchovy a Katedrou predškolskej a elementárnej pedagogiky PF KU v Ružomberku. Podujatie bolo súčasťou Týždňa vedy a techniky.

    Prvý deň patril konferenčným príspevkom zameraným na didaktiku hudby a výtvarného umenia. Do  programu sa v tomto ročníku zapojilo 34 referujúcich účastníkov z radov vedecko-pedagogických pracovníkov a doktorandov z českých, poľských a slovenských univerzít. Naše pozvanie prijali kolegovia z inštitúcií, ktoré sa podieľajú na udržiavaní a rozvíjaní tradičných hodnôt, ale aj na novom prístupe k umeleckej edukácii v súlade s technologickým pokrokom, spoločenskými a ekonomickými zmenami. Príhovormi konferenciu otvorili doc. Ing. Jaroslav Demko, CSc., rektor Katolíckej univerzity a prof. ThDr. Rastislav Adamko, PhD.,  prodekan pre vedu a umenie Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

    Záver prvého konferenčného dňa patril Koncertu pri príležitosti Sviatku sv. Cecílie. V tomto roku sa v Organovej sále Fakulty zdravotníctva KU predstavil klavirista prof. UJD Maciej Zagórski, z Univerzity Jana Długosza v Częstochowej. Večer sa monotematicky niesol v znamení polonézy a účinkujúci svojou interpretáciou i erudovaným komentárom uchvátil prítomné publikum. 

    Súčasťou podujatia boli už tradične aj hudobné a výtvarné dielne, ktoré sa takisto stretli s veľkým záujmom nielen zo strany účastníkov konferencie a študentov, ale aj zo strany učiteľov umeleckých predmetov na rôznych typoch škôl a z rôznych kútov Slovenska.

    Výtvarné dielne, ktoré sa uskutočnili 20.11.2024 pod lektorským vedením Mgr. Oľgy Dzúrovej, boli zamerané na techniku plstenia a aj v praktickej rovine nadväzovali na tematické zameranie konferencie s akcentom na regionálnu a ľudovú kultúru a jej transformácie do pedagogického a výtvarného procesu.

    Hudobné dielne sa konali v dňoch 20.-21.11.2024 pod vedením Mgr. Lenky Pospíšilovej, predsedníčky Českej Orffovej spoločnosti a renomovanej lektorky orffovských  kurzov nielen v ČR, ale aj v zahraničí (Európa, Austrália, Amerika, Ázia) a  PhDr. Jiřiny Jiřičkovej, Ph.D, predsedníčky Spoločnosti pre HV v ČR, taktiež lektorky hudobných workshopov pre deti (napr. Plzeňská filharmónia)  i pre učiteľov hudby na rôznych stupňoch vzdelávania.

    Verím, že prezentované vedecké výsledky, spolu s tvorivými impulzmi a podnetmi z praxe, obohatili všetkých účastníkov a potvrdili význam kvalitného umeleckého vzdelávania ako zmysluplnej a nevyhnutnej úlohy.

     

    Autor textu: Mgr. et Mgr. art. Martina Procházková, PhD.
    Autori fotografii: Mgr. Kristína Magátová, PhD.,
    Mgr. et Mgr. art. Martina Procházková, PhD.,
    PaedDr. Patricia Biarincová, PhD.