Medzi nomináciami nechýbala ani jedinečná kniha  od autora pána docenta Miroslava Sanigu

    Ocenenie KRIŠTÁĽOVÉ KRÍDLO už po 21-krát udelili rozličným osobnostiam Slovenska. Svoje želiezko v ohni mala aj Katolícka univerzita v Ružomberku v podobne nominácie pána docenta Miroslava Sanigu a jeho najnovšej pozoruhodnej publikácie.

    Pracovník Katolíckej univerzity v Ružomberku, Pedagogickej fakulty, Katedry biológie a ekológie docent Miroslav Saniga bol v aktuálnom ročníku Krištáľového krídla nominovaný v kategórii publicistika a literatúra. „Jeho knihu Chotár pod Čiernym kameňom – čarokrásna Záhrada Eden nominovali spomedzi 37 publicistických a knižných počinov a bola jediná zo všetkých univerzít a vysokých škôl na Slovensku. Náš kolega sa dostal medzi troch najlepších.

    Miroslav Saniga napísal knihu o prírode, terénnych názvoch, nárečí, ľudovej slovesnosti a zvykosloví  Liptovskorevúčanov. Je to monumentálne dielo o živote Liptovských Revúc pod nízkotatranskými a veľkofatranskými vrchmi. Na 300 stranách so 700 farebnými fotografiami a vyšperkovaným textom sa čitateľ zblíži s liptovskorevúckym chotárom a jeho obyvateľstvom.  Známy spisovateľ, cestovateľ a moderátor Boris Filan mal komentovať Sanigove dielo ako svojou krásou a rozsahom prvú knihu po fenomenálnom Karolovi Plickovi.

    Čo hovorí sám autor? „Týmto knižným počinom som mal v úmysle zámerne Vás „nakaziť“ vírusom lásky značky „LR“ k našej podčiernokamenskej Záhrade Eden, prenášajúcim sa z človeka na človeka slovom i obrazom. Túžil som vyvolať najskôr jeho lokálnu epidémiu v našom liptovskorevúckom chotári. Z tohto drsno-krásneho podhorského „ohniska nákazy“ zabezpečiť preň priaznivé podmienky na jeho postupné nenásilné a neobmedzené  šírenie do okolitých území,“ vyznáva sa doc. Miroslav Saniga v úvode svojho opusu. „Chcel som ním postupne „zamoriť“ napokon celú planétu, a tak spôsobiť celosvetovú „pandémiu lásky“ k prírode, z ktorej sa ľudstvo nedokáže nikdy spamätať a vyliečiť. Budúcnosť ukáže, či vôbec a ak áno, tak do akej miery sa mi tento môj od detstva vysnený „hriešny“ plán podarilo skutočne aj naplniť.“

    Čo k tomu dodať? Snáď iba toľko, že pán docent Saniga mimoriadnym spôsobom  reprezentuje Katolícku univerzitu v Ružomberku, ale aj dolnoliptovský región,  jeho čarokrásnu prírodu a úžasných ľudí. Pritom však ostáva mimoriadne skromný a pokorný lebo, ako on sám hovorí :“Je  to pocta Pánu Bohu a  potom prírode môjho okolia“.

    Pán docent Saniga – ďakujeme.

    Za všetkých z Katolíckej univerzity

    Doc.Ing.Jaroslav Demko,CSc.

    KRIŠTÁĽOVÉ KRÍDLO