Medzinárodná vedecká konferencia na tému « SPOLOČENSTVO – DIALÓG – IDENTITA »

    Katedra katechetiky a praktickej teológie PF KU v Ružomberku sa spolupodieľala na zorganizovaní medzinárodnej vedeckej konferencie na tému „SPOLOČENSTVO – DIALÓG – IDENTITA“
    Medzinárodná vedecká konferencia na tému « SPOLOČENSTVO – DIALÓG – IDENTITA »

    Katedra katechetiky a praktickej teológie PF KU v Ružomberku sa spolupodieľala na zorganizovaní medzinárodnej vedeckej konferencie na tému „SPOLOČENSTVO – DIALÓG – IDENTITA“, ktorá sa uskutočnila v dňoch 6. a 7. marca 2025 sa na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Cieľom tohto podujatia, ktoré organizovala GTF PU v Prešove v spolupráci s Pápežským biblickým inštitútom v Ríme, Katolíckou univerzitou Jána Pavla II. v Lubline, Centrom katolícko-židovských vzťahov Abrahama J. Heschela, Katedrou katechetiky a praktickej teológie Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku a Stredo-Atlantickou kresťanskou univerzitou v Elisabeth City, bola reflexia úlohy dialógu v budovaní spoločenstva a potreby návratu ku koreňom.

    Po privítaní a úvodných pozdravoch arcibiskupa metropolitu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Jozefa Jonáša Maxima a dekana Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU v Prešove doc. Petra Tirpáka, nasledovala plenárna časť konferencie, v ktorej si účastníci vypočuli štyri veľmi podnetné prednášky. Prvú predniesol arcibiskup Jozef Jonáš Maxim na tému „Dialóg človeka s Bohom – zárodok vzkriesenia ?! Teologicko – duchovná úvaha nad žalmom 22“, druhú prof. Peter Dubovský z Pápežského biblického inštitútu v Ríme na tému „Prísahy a ich úloha v dialógu“, tretiu prof. Mirosław S. Wróbel z Katolíckej univerzity Jána Pavla II. v Lubline na tému „Katolícko-židovský dialóg od deklarácie Nostra Aetate po súčasnosť“ a štvrtú doc. Nguyen Tai Dong z Vietnamskej akadémie sociálnych vied na tému „Synovská zbožnosť v konfucianizme a jej interpretácia vietnamskými katolíckymi kňazmi začiatkom 20. storočia“.

    Ďalej konferencia pokračovala rokovaním vo viacerých paneloch, v ktorých odzneli podnetné prednášky teológov, pedagógov, psychológov, sociológov, historikov, ale aj predstaviteľov iných vedeckých disciplín z viacerých univerzít a vedeckých inštitúcií zo Slovenska i zahraničia. Celkovo boli na predmetnej konferencii zastúpení prednášajúci z troch svetadielov a šiestich krajín: Talianska, Poľska, Českej Republiky, Slovenska, Vietnamu a Severnej Karolíny (USA).

    Medzi prednášajúcimi sa aktívne podieľali aj traja členovia Katedry katechetiky a praktickej teológie Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorí predniesli nasledovné príspevky: Mykhaylyna Kľusková (Pedagogická fakulta, Katolícka univerzita v Ružomberku) - Ľudské slovo v službe dialógu. Inšpirácie z Knihy prísloví, Branislav Kľuska (Katedra katechetiky a praktickej teológie, Pedagogická fakulta, Katolícka univerzita v Ružomberku) - Úloha dialógu v budovaní viery podľa IV. Evanjelia, Róbert Sarka (Katolícka univerzita v Ružomberku) - Trinitárna ontológia ako kresťanská inšpirácia pre spiritualitu dialógu v súčasnom nepokojnom svete.

     

     

    Dátum zverejnenia: 27.03.2025