Učiteľ hudby musí byť aj kvalitným interpretom

    V dňoch 28. – 30. novembra 2024 sa v priestoroch Katedry hudby Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku konali interpretačné kurzy, ktoré poskytli študentom jedinečnú príležitosť rozvíjať svoje umenie pod vedením vynikajúcich zahraničných odborníkov.
    Učiteľ hudby musí byť aj kvalitným interpretom

    Kurzy v hre na organe, sólovom speve a klavírnej spolupráci sa zameriavali na autentickú interpretáciu hudby a na prepojenie pedagogických zručností s umeleckou tvorivosťou. Pre učiteľa hudby je nevyhnutné byť okrem kvalifikovaného metodika a didaktika i kvalitným interpretom. Iba tak môže účinne inšpirovať a viesť svojich žiakov.

    Kurzy v hre na organe viedla renomovaná poľská organistka Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa z Hudobnej univerzity Fryderyka Chopina vo Varšave, kde prednáša náuku o organe, organovú komornú hudbu a liturgickú hru. Pôsobí tiež ako riaditeľka a lektorka Diecéznej školy cirkevnej hudby v Siedlciach a členka Diecéznych komisií pre cirkevnú hudbu v Siedlciach a Vroclavi, zaoberajúcich sa historickými organmi.  Okrem organových kurzov sa uskutočnili aj kurzy pre spevákov a korepetítorov vedené profesorkou Katarzynou Suskou-Zagórskou a Emiliou Bernackou-Głowalovou z Krakovskej hudobnej akadémie Krzysztofa Pendereckého.

    Kurzy sa zameriavali na rôzne aspekty interpretácie a techniky, ktoré sú nevyhnutné pre autentické podanie repertoáru rôznych štýlových období. Každé z nich má totiž svoje vlastné pravidlá a úskalia. V kurzoch nešlo len o nachádzanie interpretačnej a virtuóznej dokonalosti, ale aj o schopnosť komunikovať prostredníctvom hudby a oživovať emócie a odkazy ukryté v notovom zápise.

    Dni intenzívneho vzdelávania vyvrcholili jedinečným koncertným večerom 30. novembra 2024 o 19. hodine v Jezuitskom kostole, ktorý ponúkol publiku pestrú paletu organových diel – od tradičných skladieb baroka po modernejšie kompozície. V podaní Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwovej zazneli majstrovské diela, ktoré potvrdili jej virtuozitu a hlboký cit pre interpretáciu. Jedným z najzaujímavejších momentov večera bola prezentácia stredovekých skladieb, ktoré zazneli na portatíve (organette) – historickom malom prenosnom organe. Netradičný zvuk nástroja sa niesol klenbami chrámu a jeho tajomné čaro vytvorilo neobyčajnú atmosféru. Všetci prítomní sa na moment preniesli do čias stredoveku. Nástroj bol po koncerte vystavený na obdiv. Návštevníci koncertu mali možnosť si portatív prezrieť, zblízka obdivovať jeho krásu a dokonca si ho vyskúšať.

    Interpretačné kurzy sú pre budúcich učiteľov hudby neoceniteľnou príležitosťou. Kvalitná interpretácia totiž nie je len o technike, ale aj o schopnosti preniesť do hudby svoju osobnosť, tlmočiť emócie a odhaľovať krásu a silu hudby. Otvárajú priestor pre diskusiu, zdieľanie poznatkov a hľadanie nových metód a prístupov. Množstvo inšpiratívnych momentov, ktoré účastníci kurzov zažili, a zážitky z koncertného večera, budú zaiste dlhodobo ovplyvňovať ich prístup k štúdiu a hudbe.

    Autor: Kristína Magátová
    Fotografie: Zuzana Zahradníková, Miriam Žiarna