Záverečný pracovný míting medzinárodného projektu ASEB

    Active Seniors Educations withouth Barriers, 16. – 17. máj 2023, Ferreira do Zêzere, Portugalsko
    Záverečný pracovný míting medzinárodného projektu ASEB

    Medzinárodný projekt Aktívne bezbariérové vzdelávanie pre seniorov (ASEB) sa naplnil a v tomto kalendárnom roku končí. Poznačila ho pandémia koronavírusu, ktorá spôsobila jeho polročné predĺženie, no napriek tomu môžeme konštatovať, že bol úspešný a naplnil všetky svoje ciele a aktivity. Hlavní riešitelia projektu – reprezentanti Ostravskej univerzity v spolupráci so Seniorskou univerzitou vo Ferreira do Zêzere v Portugalsku (Universidade Sénior de Ferreira do Zêzere) zorganizovali v dňoch 16. – 17. mája 2023 záverečné pracovné stretnutie všetkých manažérov a vybraných odborníkov zúčastnených strán, na ktorom spoločne zhodnotili priebeh a naplnenie projektu. Medzi najvýznamnejšie výstupy projektu patrilo zostavenie metodiky práce so seniorskými zbormi, vydanie medzinárodného spevníka, vytvorenie online kurzov o kultúrnom dedičstve všetkých troch krajín a kulminačným bodom sa v septembri roku 2022 stala týždenná blended mobilita so záverečným koncertným vystúpením v Hradci Králové.

    Záverečného projektového mítingu za Katolícku univerzitu v Ružomberku sa zúčastnili doc. Helena Kadučáková a Dr. Marcela Ižová (FZ KU) za manažérsku časť, odbornú sekciu reprezentovali doc. Janka Bednáriková a doc. Zuzana Zahradníková (PF KU). V úvode mítingu vystúpila hlavná manažérka projektu Dr. Zdeňka Telnarová, ktorá vo svojom príspevku analyzovala dosiahnutie stanovených cieľov projektu. Manažérka projektu za Portugalsko Dr. Vera Ribeiro pripravila prehľad aktivít a udržateľnosť projektu v rámci združenia Associação de Melhoramentos e Bem Estar Social de Pia (AMBESP). Manažérka projektu za Slovensko doc. Helena Kadučáková v pripravenej prezentácii referovala o diseminácii výsledkov projektu, ktoré boli publikované v odborných časopisoch, popularizačných periodikách a prezentované na konferenciách. Ďalej sa venovala silným a slabým stránkam projektu. V silných stránkach vyzdvihla najmä vysoko kvalifikovaných pedagógov v oblasti hudby s dlhoročnou praxou. Seniori si pod ich vedením rozšírili vedomosti a zručnosti v oblasti hudby, zvýšili sociálnu súdržnosť a komunikačné zručnosti v informovanej a vedomostnej spoločnosti, nadviazali nové sociálne kontakty, zvýšili si sebadôveru v procese učenia. Vyzdvihla aj pozitívnu pracovnú a sociálnu atmosféru, ktorá prispela k vytvoreniu stabilizovaného kolektívu. V slabých stránkach poukázala na pandémiu COVID-19, veľkú náročnosť v medzinárodnej príprave spájajúcej odbornú a pedagogickú kvalitu odborníkov a pokles elánu či nedostatok fyzických síl u seniorov aktívne pokračovať v projekte. Materiály, ktoré boli vypracované v priebehu realizácie projektu, sú pripravené spolu s odbornými odporúčaniami pre univerzity tretieho veku (UTV), občianske združenia pre seniorov i domovy sociálnych služieb. Následne ďalšia portugalská manažérka Dulce Mota predstavila hodnotiacu správu projektu. V závere mítingu sa finančným otázkam projektu venovala Bc. Pavla Janoschová.

    V rámci pracovného mítingu mali účastníci stretnutia jedinečnú príležitosť navštíviť Coimbrukolísku vzdelania, mesto bohaté na historické a kultúrne pamiatky. Počas prechádzky univerzitným areálom bola nezabudnuteľnou prehliadka knižnice Biblioteca Joanina, ktorá obsahuje viac ako 250 000 vzácnych kníh a stredovekých rukopisov.

    Prezentovaný projekt je potvrdením toho, že najlepšou investíciou je investícia do vzdelania, čo v širšom kontexte vytvára u seniorov predpoklady pre celkovú sociálnu inklúziu do spoločnosti. Vzhľadom na východiskovú situáciu cieľovej skupiny je evidentné, že seniori patria medzi najohrozenejšiu populačnú skupinu trpiacu vysokou mierou deprivácie a sociálnej exklúzie a následne silnou závislosťou na podpore štátu. Je preto potrebné zamerať sa na komplexné riešenie vzdelanostnej situácie u seniorov aj pomocou projektov podobného druhu.

     

    Autor: Janka Bednáriková, Helena Kadučáková