Mladí mediálni tvorcovia súťažili na Katolíckej univerzite v Ružomberku

    Vytvoriť priestor na prezentáciu mediálnej tvorby mladých tvorcov – stredoškolákov, porovnať ich prácu s rovesníkmi, poskytnúť im spätnú väzbu od profesionálov z médií, ale aj povzbudiť ich v rozvíjaní talentu a náklonnosti pre štúdium či prácu v médiách a s médiami. Aj to je podľa Petra Kravčáka, vedúceho Katedry žurnalistiky na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity (FF KU) úlohou súťaže MEDart, ktorej 6. ročník zorganizovali v Ružomberku.
    Mladí mediálni tvorcovia súťažili na Katolíckej univerzite v Ružomberku

    „MEDart 2024 bol veľmi silný. Príjemne ma prekvapila kvalita, ale ja rozhľadenosť a záujem mladých ľudí o rôzne témy, spoločnosť a médiá. Mňa osobne zaujalo, že už stredoškoláci vedia čo chcú, ako to chcú robiť a vedia svoje myšlienky pretaviť do zmysluplného diela, ktoré spĺňa aj mnohé parametre profesionálnej tvorby,“  hodnotil úroveň tohtoročných viac ako 37 prihlásených video príspevkov člen poroty, vedúci Odboru zahraničného spravodajstva RTVS, Viliam Hauzer.

    Príjemne prekvapený bol dokonca aj pravidelný člen poroty a vedúci workshopov v kategórii fotografia, držiteľ ocenenia Slovak Press Photo, Branislav Račko z vydavateľstva News and Media Holding, kde fotí napríklad pre Nový Čas: „Umelecká fotografia bola silná aj v minulých rokoch a silnou aj zostala. Veľmi nás spolu so spoluporotcom Michalom Svítokom z TASR prekvapilo, ako napreduje kategória novinárskej fotografie. Autori sa pustili do fotenia a dokumentovania ťažších tém, ako sú napríklad protesty, zhromaždenia, objavili sa vlastné, autorské reportáže a dokumenty, ale aj športové fotografie.“

    Okrem fotografie a videa súťažilo 104 prihlásených študentov z 20 stredných škôl z celého Slovenska aj v kategóriách Text, a tiež Audio príspevok. Porota zložená z novinárov z celoslovenských médií, a zároveň aj akademikov z Katedry žurnalistiky FF KU, hodnotila dokopy viac ako 250 príspevkov.

    Kvalitu a rozmanitosť tém vyzdvihol aj porotca a prednášajúci workshopu Audio Ondrej Rosík. „Objavila sa tam téma volieb do Európskeho parlamentu, téma vystúpenia Slovenska z EÚ, téma volieb do parlamentu, volieb prezidenta SR, ale aj téma mužskej maskulinity, cestopis o mobilite Erasmus v zahraničí alebo historický príspevok venovaný 2. svetovej vojne a holokaustu, hodnotil redaktor rádia Lumen a dodal: „Ak by som mal na niečo upozorniť, tak by to bola výzva na väčšie zameranie sa na technickú kvalitu zvukových nahrávok,“ dodal Rosík.

    Eva Čobejová, ktorá viedla porotu a workshopy v kategórii Text, nechala súťažiacim najmä morálny odkaz: „Páčili sa mi príspevky od študentov pre študentov, ktoré budovali komunitu, spoločenstvo. Dôležité je, aby mladí ľudia pri mediálnej tvorbe nemysleli na seba, na svoje ego, slávu či sebaprezentáciu, ale na to, čo chcú povedať, komu to chcú povedať a aby ich práca bola službou.“

    MEDart 2024 bol súčasťou celotýždňového akademického multižánrového festivalu UNIUM, zameraného na literatúru, výtvarné či hudobné umenie, ale aj na silu hovoreného a písaného slova, ktorý pravidelne organizuje Katolícka univerzita v Ružomberku.