Ján Grebáč

  Absolvent filozofie na KF FF KU, 2011-2016

  Rád by som sa s Tebou podelil o moje postrehy a skúsenosti zo štúdia filozofie. Ešte počas štúdia na gymnáziu bola filozofia zaujímavý predmet, fascinovalo ma, ako sa mohli ľudia už niekoľko tisíc rokov zamýšľať základnými otázkami o živote, etike, svete okolo a vnútri seba. Nevedel som si však predstaviť, čo robí taký „filozof“ v 21. storočí. Pre mňa ako prakticky uvažujúceho človeka bol prvý ročník filozofie na univerzite najťažším. Obrovské množstvo otázok a ešte viac odpovedí na ne. Avšak ani jedna definitívna. Tak ako to vlastne je s tým životom? Čo mám robiť?  Kto má pravdu? A čo je to vlastne pravda?

  Namáhanie mozgových závitov však prinieslo svoje ovocie. Vďaka štúdiu filozofie som si osvojil mnoho zručností, napr. širšiu perspektívu, kritický, no analyticko-konštruktívny pohľad na vec, rozvíjanie praktickej rozumnosti v pracovnom aj osobnom živote, a mnoho iných. Pochopil som, že filozofia ma pripravila do reálneho života omnoho lepšie než iné odbory, pretože udržiava moju myseľ otvorenú. A kde filozofiu možno uplatniť? Prakticky všade, k čomu si vytvoríš vzťah.J

  Dnes pracujem v manažmente medzinárodnej spoločnosti na oddelení všeobecných záležitostí. Denne čelím problémom z viacerých oblastí, ktoré dokážem vyriešiť vďaka pohotovosti mysle, ktorú mi vycibrilo práve štúdium filozofie.

  Ak premýšľaš nad štúdiom filozofie, stojíš pred veľkým rozhodnutím. Táto cesta je strastiplná, miestami plná obáv, no všetky prekážky sa dajú zvládnuť, pokiaľ máš dobré vedenie. Na KU sa mi dostalo obrovského šťastia v podobe vynikajúcich pedagógov, ľudí s vľúdnym a otvoreným prístupom, s ktorými mám dodnes priateľské vzťahy. Nikdy som svoj výber školy neoľutoval.

  Miroslav Strmeň

  Absolvent filozofie na KF FF KU, 2010-2015

  Ak zvažuješ štúdium filozofie, rád sa s tebou podelím o moju skúsenosť. Počas štúdia sa ma ľudia často pýtali čo budem s filozofiou robiť. Vtedy som im nevedel odpovedať. Dnes pracujem ako grafik a viem, že filozofia ma naučila kriticky myslieť, klásť si podstatné otázky a postupne na ne hľadať odpovede.

  Veľa informácií človek po štúdiu zabudne, ale to čo ostáva je spôsom zmýšľania. A za ten som vďačný.