Informácie o publikácii

  Autor/Kolektív:doc. Mgr. Janka Kaščáková, PhD.
  Vydavateľstvo:Ružomberok: Verbum - vydavateľstvo KU
  Rok vydania:2015
  ISBN:978-80-561-0282-4
  Katherine Mansfieldová. Medzi dvoma svetmi

  Katherine Mansfieldová – poznaná aj nepoznaná, stratená a nájdená medzi dvoma svetmi. Pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o kráľovstvo literatúry a poteší ich výlet aj do jeho menej prebádaných končín, je určená nová kniha Janky Kaščákovej o síce nie veľmi známej, zato fascinujúcej autorke anglického literárneho modernizmu, ktorej brilantný zmysel pre humor, magický talent narábať so slovami a láska k životu neprestávajú ani po sto rokoch očarúvať čitateľov na celom svete.

  Katherine Mansfieldová (1888 – 1923), pôvodom z Nového Zélandu, zanechala na tvári anglického, ale aj európskeho modernizmu nezmazateľnú stopu. Aj keď načas upadla takmer do zabudnutia, a najmä v našich končinách jej meno pozná málokto, je všeobecne uznávaným faktom, že stála pri zrode modernistickej poviedky a výrazne ovplyvnila ďalšie generácie autorov tohto žánru. Jej dôležitosť a prínos však ďaleko presahuje obmedzenia a marginálnu pozíciu umeleckého média, ktoré si zvolila. Ako súčasť vskutku výnimočnej generácie umelcov prvých dekád dvadsiateho storočia (jej priateľmi a známymi boli medzi inými aj Virginia Woolfová, D.H. Lawrence, T.S. Eliot, či Aldous Huxley) sa podieľala na dovtedy nevídanej umeleckej a intelektuálnej revolúcii, ale, rovnako ako jej súčasníci, to robila nadmieru individuálnym spôsobom a tak prispela k vytváraniu novosti, snáď jediného spojovacieho článku inak výrazne rozmanitého a nesúrodého hnutia modernizmu. Z tohto dôvodu, aj keď táto kniha rozoberá témy, ktoré čitateľ nájde vo väčšine publikácií o modernizme, pretože rezonovali v myšlienkach i dielach jeho inovatívnych umelcov, nazerá na ne z nového uhla pohľadu – cez prizmu názorov a tvorbu autorky, ktorej originalitu a svojský prístup k životu aj umeniu by bolo škoda nespoznať.

  Po publikovaní vôbec prvého výberu z jej tvorby v slovenčine – Nerozvážna cesta a iné poviedky (Verbum, 2013)  – Janka Kaščáková predstavuje Katherine Mansfieldovú aj v širšom kontexte a zapĺňa tak ďalšie veľké miesto na mape literatúry obdobia začiatku 20. storočia.